Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

PRZED NAMI KOLEJNY TYDZIEŃ ZDD/EDD

W tym tygodniu organizatorzy przygotowali dla Państwa szereg interesujących wydarzeń. Zapraszamy!

Poniedziałek, 23 września

Willa Lentza zaprasza na WIECZÓR Z DOERINGAMI
O godzinie 18:30 rozpocznie się wykład dra Dariusza Kacprzaka „Wędrówki obrazów, czyli dzieje szczecińskiej kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów". Spotkanie, na kanwie niedawno opublikowanej monografii Kolekcja Doeringów / Die Kunstsammlung Doering, poświęcone zostanie prezentacji dzieł, stanowiących niegdyś własność właścicieli willi. Kolekcja, stworzona ze znawstwem, doskonale wpisuje się w kolekcjonerski krajobraz zarówno Szczecina, ówczesnych Niemiec, jak i Europy.
W 1925 roku część kolekcji Doeringowie podarowali szczecińskiemu Muzeum Miejskiemu. Burzliwe i skomplikowane dzieje Pomorza, w tym przede wszystkim II wojna światowa, sprawiły, że prace z kolekcji Doeringów – niegdysiejsze szczecińskie zasoby artystyczne uległy rozproszeniu, rozmaitym przemieszczeniom i zmieniły swój status własnościowy i w ten sposób rozpoczęły kolejny w swojej historii etap wędrówki po Europie.
O 21:15 rozpocznie się zaś spotkanie z autorką spektaklu „FRIDA. KOLEKCJONERKA Z WESTENDU” Anną Ołów-Wachowicz i odtwórczynią roli tytułowej Olgą Adamską.

Wtorek, 24 września

W Archiwum Państwowym w Szczecinie można wziąć udział w spotkaniu "Szlaki nieoczywiste, czyli hugenoci i Tatarzy w Szczecinie" o godzinie 11:00.
Szczecin od wieków był miejscem docelowym wielu szlaków migracyjnych. Powody tych migracji były różne: ekonomiczne, polityczne, czy wywoływane konfliktami militarnymi. Ludność zasiedlająca te ziemie przybywała W Darłowie Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spacer szlakiem nieistniejących zabytków Darłowa "Niemcy, Polacy i Żydzi w Darłowie", który poprowadzi Renata Potomska. najczęściej z różnych stron Europy, z różnych korzeni i kultur tworzyła nowe społeczności i pozostawiała po sobie ślad, o którym warto pamiętać i o którym chcemy opowiedzieć. Zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie stanowią niezwykłe źródło wiedzy o historii tych ziem, żyjących na nich społeczności, ich tradycji, kultury i obyczajowości. 
W programie dwie prelekcje: 
- „Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku”, którą wygłosi dr Marian Kalemba, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie
- „Wspólnota Tatarska na Ziemiach Zachodnich ", którą wygłosi Małgorzata Duras, kierownik Oddziału V - Popularyzacji zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa historycznych dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.

Czwartek, 26 września

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli proponuje spacer pod hasłem „OSIEDLI ONI W NAJLEPSZYM Z MOŻLIWYCH ŚWIATÓW(?) SPACER ŚLADAMI PISARSKIEGO OSADNICTWA NA GŁĘBOKIM” Z pętli na Głębokim będzie można wyruszyć z dr Katarzyną Rembacką do Szczecina tuż po wojnie. Jak wyglądał obraz warunków bytowych literatów – zapamiętany i zapisany także w wytworzonych przez nich ego-dokumentach? Na co mógł liczyć „twórczy” przesiedleniec? Czy stworzona na Głębokim literacka enklawa stała się dla jego mieszkańców trwałym i „najlepszym z możliwych światów”?
Obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: mlipko@zcdn.edu.pl.
Nauczycieli prosimy o rejestrację poprzez Internetowy System Obsługi Szkoleń:
Spacer 1 – numer formy I/C/20

Szerzej o projekcie: https://zcdn.edu.pl/spacery-edukacyjne-zcdn-u-w-ramach-zachodniopomorskich-dni-dziedzictwa/

SPOTKANIE „NA SKRZYŻOWANIU DRÓG – WYJAZDY”

W klubie TSKŻ w Szczecinie, ul. Niemcewicza 1 o godzinie 17:00 można będzie wziąć udział w spotkaniu poświęconym wyjazdom szczecińskich Żydów z Polski, oparte na fragmentach książki Olgi Medvedovej-Nathoo „Na skrzyżowaniu dróg. Prawdziwa opowieść o Ginie Dimant, wojnie i miłości”. 
Gina Dimant osiedliła się w Szczecinie w 1946 r. i związała się z miastem na kolejne kilkadziesiąt lat – do tragicznego 1968 r.

Spotkanie popularyzujące książąt pomorskich oraz ich rolę w rozwoju ziemi trzebiatowskiej: Barnima I, Bogusława X, Barnima XI, Jana Fryderyka i Filipa II z małżonką Zofią.
6 maja 1277 roku książę Barnim I i jego syn Bogusław IV nadali osadzie Trzebiatów lubeckie prawo miejskie. Dwadzieścia dwa lata później książę Bogusław IV zezwolił mieszczanom na ufortyfikowanie miasta, a skutki tej decyzji można nadal podziwiać zwiedzając miasto. Nie zawsze jednak kontakty miasta z książętami z dynastii Gryfitów układały się tak sielankowo.
Jak wyglądała rzeczywistość koegzystencji mieszczan i szlachty ziemi trzebiatowskiej z ich suzerenami przez ponad 500 lat panowania rodzimej dynastii opowie dr Janina Kochanowska, historyczka sztuki od wielu lat zajmująca się kulturą artystyczną Pomorza Zachodniego, szczególnie w dobie nowożytnej, oraz związkami Gryfitów z Trzebiatowem, kustosz Muzeum Pałacowego.

Piątek, 27 września

Teatr Propozycji "Dialog" w Koszalinie zaprasza do udziału w grze terenowej „Tajemnice Parku Książąt Pomorskich”. 
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie to zabytkowe założenie powstałe w 1817 roku u podnóża miejskich murów obronnych. Rozciąga się na powierzchni 6,70 ha. Znajdują się tu najpiękniejsze i najstarsze drzewa Koszalina, szesnaście z nich to pomniki przyrody.
Gra terenowa zorganizowana będzie w dniu 27 września 2024 roku. Do udziału w grze zaproszona jest młodzież szkolna ( 10-16 lat, w tym osoby z niepełnosprawnościami), która w grupach będzie pokonywać trasę odkrywając tajemnice parku.
Regulamin gry i zapisy na www.TeatrDialog.pl

Sobota, 28 września

Po raz kolejny Starostwo Powiatowe w Stargardzie przygotowuje objazd szlakiem  zabytków powiatu.
Tym razem Mirosław Opęchowski z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie zaprasza do zwiedzenia krzyża wotywnego z fundacji Lupolda v. Wedel z końca XVI w., kościoła z 2 poł. XV w. z bogatym wyposażeniem (XVII-XVIII w.) i reliktów zamku Wedlów z XIV w. w Krępcewie, a w Dolicach grobowca megalitycznego z komorą grobową (replika)  oraz kurhanów z epoki brązu na terenie gminy Dolice.
Obowiązują zapisy w dniach 23-27.09.2024 pod nr tel. 91-48-04-913 w godz. 8-16.00. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Stowarzyszenie Przyjaciół Stołczyna FORUM zaprasza do poznawania dziedzictwa swojej małej ojczyzny szlakami wyznaczanymi przez jej dawne mieszkanki.
Dwie bohaterki pamiętnika przechowywanego w Izbie Pamięci Stołczyna – uczennica Elisabeth Janke oraz jej nauczycielka Marie Roehder – zabiorą uczestników gry na spacer po industrialnym dziedzictwie Stołczyna.
Dla wszystkich uczestników przewidziane są upominki, a dla najlepszej drużyny – nagroda. Zapisy do udziału w grze rozpoczną się od 16.09. Informacje na FB: https://www.facebook.com/share/eNX1NiSn8DBsLAmg/

Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie zaprasza na spacer szlakiem szczecińskich szkół artystycznych. W ramach zwiedzania będzie można zobaczyć wnętrza, poznać historie i odkryć artystyczne życie pulsujące w zabytkach… W programie: Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych (kamienica Loitzów), Zespół Państwowych Szkół Muzycznych (pałac Velthusena), Akademia Sztuki (pałac Grumbkowa oraz gmach Generalnej Dyrekcji i Banku Hipotecznego Ziemstwa Pomorskiego).

ZCDN zaprasza na kolejny spacer, który ukazuje życie  i twórczość pisarek i pisarzy  związanych  ze Szczecinem, łącząc symboliczne i fizyczne punkty ich życia.
Podczas spaceru odkryjemy Szczecin, jakim widzą go bohaterowie literaccy. Przeniesiemy się do świata wyobraźni, gdzie miasto staje się scenerią dla wspomnień, marzeń i tajemnic. Literatura jest wszakże naśladowczynią życia. Podążając śladami bohaterów powieści szczecińskich autorek, takich jak Inga Iwasiów, Agnieszka Gładzik czy Brygida Helbig-Mischewski, poznamy przestrzenie ukrytych znaczeń, trudnych emocji oraz historycznych nawarstwień. Spróbujemy podjąć również na nowo refleksję nad tożsamością miasta i jego mieszkańców. To spacer, który pozwoli spojrzeć na Szczecin wnikliwymi oczami pisarek, a literacka fikcja stanie się kluczem do lepszego zrozumienia jego wielowymiarowości i skomplikowanej historii.
Obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: mlipko@zcdn.edu.pl.
Nauczycieli prosimy o rejestrację poprzez Internetowy System Obsługi Szkoleń: Spacer 2 – numer formy I/C/21
Szerzej o wydarzeniu: https://zcdn.edu.pl/spacery-edukacyjne-zcdn-u-w-ramach-zachodniopomorskich-dni-dziedzictwa/

Festyn papierniczy organizowany przez Stowarzyszenie Młyn Papiernia w Barlinku jest wydarzeniem podsumowującym projekt „Papier czerpany z Doliny Płoni”. W czasie festynu będzie działał otwarty warsztat papierniczy, prezentowane będą wystawy i prelekcje. Podczas festynu zaprezentowane zostaną wyniki warsztatów papierniczych, wystawa poświęcona historii barlineckiej papierni oraz rozstrzygnięty zostanie konkurs plastyczny realizowany wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Barlinku. Projekt „Papier czerpany z Doliny Płoni” realizowany jest przy wsparciu środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024.

Tematem wykładu dr hab. Rafała Simińskiego z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej będzie ruch pątniczy na Pomorzu Zachodnim w okresie wieków średnich, ze szczególnym uwzględnieniem ziemi kamieńskiej. W tym miejscu warto wspomnieć, iż w zeszłym roku na terenie Kamienia Pomorskiego odkryto średniowieczną muszę św. Jakuba – jedną z dziewięciu odnalezionych na terenie Polski.

W Darłowie Miejska Biblioteka Publiczna organizuje spacer szlakiem nieistniejących zabytków Darłowa "Niemcy, Polacy i Żydzi w Darłowie", który poprowadzi Renata Potomska. 

 

Banery/Logo