PRZED NAMI KOLEJNY TYDZIEŃ ZDD/EDD
22 września 2024
W tym tygodniu organizatorzy przygotowali dla Państwa szereg interesujących wydarzeń. Zapraszamy!
Poniedziałek, 23 września
Willa Lentza zaprasza na WIECZÓR Z DOERINGAMI
O godzinie 18:30 rozpocznie się wykład dra Dariusza Kacprzaka „Wędrówki obrazów, czyli dzieje szczecińskiej kolekcji Fridy i Wilhelma Doeringów". Spotkanie, na kanwie niedawno opublikowanej monografii Kolekcja Doeringów / Die Kunstsammlung Doering, poświęcone zostanie prezentacji dzieł, stanowiących niegdyś własność właścicieli willi. Kolekcja, stworzona ze znawstwem, doskonale wpisuje się w kolekcjonerski krajobraz zarówno Szczecina, ówczesnych Niemiec, jak i Europy.
W 1925 roku część kolekcji Doeringowie podarowali szczecińskiemu Muzeum Miejskiemu. Burzliwe i skomplikowane dzieje Pomorza, w tym przede wszystkim II wojna światowa, sprawiły, że prace z kolekcji Doeringów – niegdysiejsze szczecińskie zasoby artystyczne uległy rozproszeniu, rozmaitym przemieszczeniom i zmieniły swój status własnościowy i w ten sposób rozpoczęły kolejny w swojej historii etap wędrówki po Europie.
O 21:15 rozpocznie się zaś spotkanie z autorką spektaklu „FRIDA. KOLEKCJONERKA Z WESTENDU” Anną Ołów-Wachowicz i odtwórczynią roli tytułowej Olgą Adamską.
Wtorek, 24 września
W Archiwum Państwowym w Szczecinie można wziąć udział w spotkaniu "Szlaki nieoczywiste, czyli hugenoci i Tatarzy w Szczecinie" o godzinie 11:00.
Szczecin od wieków był miejscem docelowym wielu szlaków migracyjnych. Powody tych migracji były różne: ekonomiczne, polityczne, czy wywoływane konfliktami militarnymi. Ludność zasiedlająca te ziemie przybywała najczęściej z różnych stron Europy, z różnych korzeni i kultur tworzyła nowe społeczności i pozostawiała po sobie ślad, o którym warto pamiętać i o którym chcemy opowiedzieć. Zasoby Archiwum Państwowego w Szczecinie stanowią niezwykłe źródło wiedzy o historii tych ziem, żyjących na nich społeczności, ich tradycji, kultury i obyczajowości.
W programie dwie prelekcje:
- „Z Francji do Szczecina. Szlaki wędrówek rodzin hugenockich po Europie w XVII i XVIII wieku”, którą wygłosi dr Marian Kalemba, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Alliance Française w Szczecinie
- „Wspólnota Tatarska na Ziemiach Zachodnich ", którą wygłosi Małgorzata Duras, kierownik Oddziału V - Popularyzacji zasobu archiwalnego w Archiwum Państwowym w Szczecinie.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa historycznych dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Szczecinie.
Czwartek, 26 września
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli proponuje spacer pod hasłem „OSIEDLI ONI W NAJLEPSZYM Z MOŻLIWYCH ŚWIATÓW(?) SPACER ŚLADAMI PISARSKIEGO OSADNICTWA NA GŁĘBOKIM” Z pętli na Głębokim będzie można wyruszyć z dr Katarzyną Rembacką do Szczecina tuż po wojnie. Jak wyglądał obraz warunków bytowych literatów – zapamiętany i zapisany także w wytworzonych przez nich ego-dokumentach? Na co mógł liczyć „twórczy” przesiedleniec? Czy stworzona na Głębokim literacka enklawa stała się dla jego mieszkańców trwałym i „najlepszym z możliwych światów”?
Obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: mlipko@zcdn.edu.pl.
Nauczycieli prosimy o rejestrację poprzez Internetowy System Obsługi Szkoleń:
Spacer 1 – numer formy I/C/20
Szerzej o projekcie: https://zcdn.edu.pl/spacery-edukacyjne-zcdn-u-w-ramach-zachodniopomorskich-dni-dziedzictwa/
SPOTKANIE „NA SKRZYŻOWANIU DRÓG – WYJAZDY”
W klubie TSKŻ w Szczecinie, ul. Niemcewicza 1 o godzinie 17:00 można będzie wziąć udział w spotkaniu poświęconym wyjazdom szczecińskich Żydów z Polski, oparte na fragmentach książki Olgi Medvedovej-Nathoo „Na skrzyżowaniu dróg. Prawdziwa opowieść o Ginie Dimant, wojnie i miłości”.
Gina Dimant osiedliła się w Szczecinie w 1946 r. i związała się z miastem na kolejne kilkadziesiąt lat – do tragicznego 1968 r.