Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Skansenprzydrodze.pl

Odwiedź wirtualny, interaktywny, skansen z zabytkami.

Wirtualnakolegiatastargard.pl

Kliknij "Więcej" i zobacz cyfryzację perły gotyku zachodniopomorskiego.

Iwiecino.pl - wirtualny spacer

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania zabytków na naszej stronie tematycznej iwiecino.pl.

SKARBIEC PAMIĘCI. Konkurs historyczno-literacki 2012–2021. Wybór prac

Redakcja: Beata Niemaszyk, Anna Bartczak
Wydawnictwo: Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie
Rok wydania: 2021
Okładka: miękka
Wymiary: 240 x 170
Liczba stron: 172
ISBN: 978-83-933448-7-1, 978-64070-53-2

SKARBIEC PAMIĘCI. Konkurs historyczno-literacki 2012–2021. Wybór prac


O książce:

Opublikowane w książce prace powstały w ciągu 10 lat funkcjonowania konkursu historyczno-literackiego dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i uczniów wszystkich typów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. Konkurs towarzyszy Europejskim i Zachodniopomorskim Dniom Dziedzictwa i odbywa się pod hasłem przewodnim kolejnych ich edycji. Założeniem konkursu – organizowanego niezmiennie przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, wojewódzkiego koordynatora EDD i ZDD, oraz Dział Regionalny Książnicy Pomorskiej w Szczecinie – jest konkursu było połączenie wyobraźni i talentów pisarskich wychowanków placówek oświatowych regionu oraz ich wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego, skomplikowanej historii Pomorza Zachodniego i ich własnych rodzin.

Autorzy nadsyłanych prac rozwiązywali postawione przed nimi zadania w zróżnicowany sposób. Część z nich tworzyła opowieści bardzo literackie, tylko bazujące na historii regionu i Polski. Inni badali i opisywali historie swoich rodzin lub miejscowości, czasem prowadząc wręcz detektywistyczne poszukiwania. Komisja konkursowa – choć w zmieniającym się składzie – stale poszukiwała w pracach nie tylko pięknej, poprawnej polszczyzny, ale także rzetelności badawczej, samodzielności w tworzeniu opowieści opartej na wiedzy historycznej. W ciągu dekady trwania konkursu swoje prace nadesłało kilkuset autorów w wieku od 14 do 19 lat. Wielu z nich zakończyło już swoją edukację i „weszło w dorosłe życie”.

Często jury konkursowe zaskakiwała szeroka wiedza uczestników i ich pasja poszukiwania w minionych, dawnych czasach wartości ważnych dla teraźniejszości i przyszłości. Wiele razy najwyższe uznanie wzbudzał poziom językowy prac nadsyłanych na konkurs.

Dlatego organizatorzy uznali, że warto utrwalić w formie książkowej choćby część nagrodzonych przez lata prac. W jubileuszowej publikacji znalazły się z konieczności tylko te nagrodzone pierwszymi nagrodami oraz nagrodą specjalną. Dla ujednolicenia formy całości zrezygnowano z opublikowania ilustracji, bibliografii i przypisów towarzyszącym pracom. Podczas redagowania zbioru starano się ograniczać ingerencję w teksty do niezbędnego minimum, by zachować oryginalny język i styl młodych twórców. Prosimy zatem podczas lektury uwzględniać wiek autorów tekstów.

Banery/Logo