Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Skansenprzydrodze.pl

Odwiedź wirtualny, interaktywny, skansen z zabytkami.

Wirtualnakolegiatastargard.pl

Kliknij "Więcej" i zobacz cyfryzację perły gotyku zachodniopomorskiego.

Iwiecino.pl - wirtualny spacer

Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania zabytków na naszej stronie tematycznej iwiecino.pl.

KOROWÓD POKOLEŃ. 75 lat polskiego Pomorza Zachodniego. Materiały opracowane z okazji obchodów Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2020

Redakcja: Anna Bartczak, Maria Witek
Wydawnictwo: Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie
Rok wydania: 2020
Okładka: miękka
Wymiary: 240 x 170
Liczba stron: 172
ISBN: 978-83-933448-6-4

KOROWÓD POKOLEŃ. 75 lat polskiego Pomorza Zachodniego.


O książce:

Zaproszeni podzielili się z czytelnikami swoimi pasjami, wprowadzając do swojego świata zawodowego. Zróżnicowana tematyka artykułów zamieszonych w publikacji, których autorzy, reprezentują różne profesje i instytucje uczestniczące w Zachodniopomorskich Dniach Dziedzictwa, uzmysławia różnorodność i bogactwo  dziedzictwa kulturowego regionu, przypomina tych, dla których Pomorze Zachodnie stało się domem, dzięki którym kolejne pokolenia mogą mówić, że „jesteśmy stąd”.

W „Korowodzie pokoleń” profesor Bogdan Matławski  zajmująco opowiada o muzykantach, kapelach, zespołach śpiewaczych, powstałych po 1945 roku, w ramach Amatorskiego Ruchu Artystycznego oraz o transformacji ich repertuaru. Dr Anna Lew-Machniak z Muzeum Narodowego w Szczecinie przypomina sylwetkę wybitnej architektki Heleny Kurcyuszowej. O ludziach budujących swój nowy dom w Szczecinku – na podstawie materiałów Archiwum Państwowego w Szczecinku – pisze pracująca w nim na co dzień Katarzyna Lisiecka. Dzięki tekstowi historyczki sztuki Kamili Wójcik z Biura Dokumentacji Zabytków – o wyjątkowym kościele w Iwięcinie – łatwiej zrozumieć jak ważna jest rola społeczności lokalnej dla zachowania tego wyjątkowego dziedzictwa dla następnych pokoleń. Podobną tematykę podjął ks. dr Arkadiusz Trochimowicz, proboszcz parafii greckokatolickiej w Wałczu, który opisuje kilkadziesiąt lat współpracy społeczności ukraińskiej z Muzeum Ziemi Wałeckiej, ukazując zmiany w stosunkach z polską większością i rolę dziedzictwa zarówno materialnego, jak i niematerialnego dla zachowania tożsamości narodowej kolejnych pokoleń mniejszości, która trafiła na Pomorze Zachodnie przymusowo w 1947 roku. O tym jak historia wpływa od 75 lat na losy polskich mieszkańców nadodrzańskich gmin – Mieszkowic i Cedyni opowiadają Michał Dworczyk kierujący Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego i Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Gozdowicach oraz dr Piotr Maliński z Uniwersytetu Szczecińskiego. Aleksandra Hamberg-Federowicz (BDZ i Urząd Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie) omawia wysiłki kilku generacji konserwatorów zabytków i osób związanych z ratowaniem zabytków na Pomorzu Zachodnim, szczególnie w czasach pionierskich, gdy konieczność udowadniania, że dziedzictwo regionu zasługuje na szacunek i troskę, mimo odmienności losów tych ziem, przyłączonych do Polski dopiero w 1945 roku. Do tego co łączy byłych i obecnych mieszkańców Pomorza Zachodniego nawiązuje w swoim artykule o pasji podróżowania produkowanymi w Szczecinie pojazdami marki Stoewer i Junak dr Andrzej Wojciech Feliński z Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. O innych pasjach i potrzebach opowiada w swojej podróży po łamach szczecińskich gazet sprzed stu lat Izabella Strzelecka z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Mamy nadzieję, że każdy z czytelników tej publikacji odnajdzie w niej odbicie własnych pasji i zainteresowań lub pozna nowe przestrzenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, które będzie chciał z nami poznawać w kolejnych edycjach Zachodniopomorskich i Europejskich Dniach Dziedzictwa.

Banery/Logo