Zakończenie projektu "Kołbacz Pomnik Historii – upowszechnienie w formie cyfrowej i wirtualnej wiedzy o dawnym klasztorze cystersów"
13 grudnia 2023
Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie, instytucja kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, podjęło się w 2023 roku cyfryzacji zachowanych elementów zespołu klasztornego w Kołbaczu wpisanego w 13.07.2014 roku na listę Pomników Historii ze względu na wartości historyczne, artystyczne i naukowe, materialne i niematerialne, założenia pocysterskiego będącego wybitną realizacją z przełomu romanizmu i gotyku, wyróżniającą się nowatorstwem rozwiązań architektonicznych oraz wysokiej klasy detalem.
Projekt pod nazwą „Kołbacz Pomnik Historii – upowszechnienie w formie cyfrowej i wirtualnej wiedzy o dawnym klasztorze cystersów” był działaniem w ramach programu „Kultura Cyfrowa” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego) oraz środków finansowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Cyfryzację mającą na celu trójwymiarową digitalizację, cyfrową inwentaryzację 3D i wirtualizację zespołu dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu, przeprowadzono poprzez wykonanie konkretnych działań jak:
- skaning 3D architektury wnętrza oraz zewnętrznych murów kościoła, stodoły i domu opata oraz wygenerowanie chmur punktów.
- trójwymiarowa cyfryzacja wybranych zabytków ruchomych i detali architektonicznych (w tym wielkiej rozety) w kościele, domu opata oraz stodole poprzez opracowanie modeli 3D.
- wykonanie cyfrowych fotografii z metadanymi dokumentujących zabytki i detale architektoniczne kościoła, domu opata oraz stodoły.
- wykonanie gigapanoram sferycznych HDR.
- wykonanie cyfrowej dokumentacji inwentaryzacyjnej kościoła, domu opata i stodoły w chmurze punktów oraz wygenerowanie dedykowanej aplikacji do zarządzania tymi zbiorami.
Efekty działań przedstawione zostały na specjalnie w tym celu stworzonej stronie internetowej kolbaczwcyfrze.pl. Strona ta jest dwujęzyczna (polska i angielska), interaktywna, responsywna i zgodna z ustawą o dostępności. Zawiera ona opisy zdigitalizowanych i udostępnionych zabytków oraz odnośnik do spaceru wirtualnego na smartfony i gogle VR w formie przewodnika multimedialnego po wnętrzu kościoła w technologii Matterport (vr.kolbaczwcyfrze.pl). Kolekcję modeli 3D tego projektu można również obejrzeć na profilu BDZ na platformie sketchfab.
Poniżej przedstawiamy przykładowe modele:
Ponadto Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadziło warsztaty z wykorzystaniem sprzętu i stanowiska VR.
Przy realizacji projektu Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie współpracowało z partnerami: Fundacją Wirtualizacji Narodowego Dziedzictwa Kulturowego, która wykonała wszystkie zadania cyfryzacyjne, parafią pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kołbaczu, która udostępniła budynek kościoła i wyposażenie do celów cyfryzacyjnych projektu oraz Zakładem Doświadczalnym Zootechniki Sp. Z o.o., który udostępnił stodołę (dawną owczarnię) do celów cyfryzacyjnych.
Pliki do pobrania
Galeria zdjęć
-
Część klasztorna dawnego założenia klasztoru cystersów - kościół.
-
Część klasztorna założenia - dom opata.
-
Część folwarczna - gotycka owczarnia (stodoła).
-
Elewacja zachodnia kościoła - trójkątny szczyt z rozetą wypełnioną ceglanym maswerkiem.
-
Wizualizacja modelu cyfrowego zespołu klasztornego.
-
Wizualizacja chmury punktów kościoła.
-
Widok z góry chmury punktów kościoła.
-
Przekrój przez chmurę punktów kościoła - część magazynowa przestrzeni nawy głównej zaadaptowana na spichlerz.
-
Warsztaty cyfryzacji w Technikum Ekonomicznym im. rtm. Witolda Pileckiego w Szczecinie.
-
Ulotka promocyjna.