wymiana 12W czasie roku szkolnego 2014/2015 uczniowie szkół podstawowych w Trzcińsko- Zdroju (województwo zachodniopomorskie) i Domfront en Champagne (departament Sarthe) nawiązali wzajemną korespondencję (w języku angielskim) w ramach polsko-francuskiego projektu edukacyjnego: Armia polska we Francji. Pamięć ocalona.

 

 

 

Uczniowie francuscy z klasy prowadzonej przez pana Alaina Beucher – w ramach obowiązującego programu nauczania historii – poznali w tym roku dzieje I wojny światowej (przyczyny, wybuch, rozwój). W ramach zajęć dzieci uczestniczyły także w spotkaniach z przedstawicielami stowarzyszenia Kultura Polska, w czasie których dowiedziały się m.in.
o roli Polski podczas Wielkiej Wojny i utworzeniu niezawisłego państwa polskiego w 1918 roku. W końcu czerwca, z okazji święta szkoły, dzieci zaprezentowały swoją wiedzę, organizując wraz z wychowawcą małą wystawę poglądową i quiz wiedzy historycznej. Pytania dotyczyły m.in. Polski w 1918 roku i dzisiaj, losów żołnierzy polskich z obozu szkoleniowego w Sillé-le-Guillaume (Józef Staszak, Henryk Rzekiecki). W ramach wystawy uczniowie przedstawili także relację z nawiązanej współpracy ze szkołą w Trzcińsko-Zdroju. Jak napisali w swojej notatce dziesięcioletni Léo, Simon i Flavien: „korespondujemy z tą szkołą żeby jej przekazać nasze odkrycia na temat żołnierzy polskich z I wojny światowej, którzy walczyli za Francję i o wolność swojej ojczyzny.” (Tłumaczenie na podstawie tekstu francuskiego ze strony internetowej stowarzyszenia Kultura Polska).

Wymiana listów pomiędzy dziećmi ze szkoły podstawowej im. S. Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju a dziećmi ze szkoły podstawowej w Domfort en Champagne we Francji. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności