Drukuj

03 acko-glina ciana 1Kolejna edycja „Jarmarku szachulcowego" odbyła się 15 lipca 2017 roku w Łącku gm. Postomino. Dzięki wspólnym staraniom prof. Radosława Barka z Politechniki Poznańskiej, władz samorządowych, społeczności lokalnej z sołtysem Władysławem Wrześniem, Biura Dokumentacji zabytków w Szczecinie było to wydarzenie znaczące, edukujące poprzez prezentację in situ lokalnego dziedzictwa materialnego jakim jest rodzime budownictwo pomorskie.

 

Licznie przybywający przez cały dzień goście mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia m.in. w warsztatach ryglowych, wyrobie tradycyjnymi metodami cegieł (Waldemar Witek NID), warsztatach plastycznych „Ryglowe łamanie głowy" prowadzonych przez Annę Bartczak z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Po rozwiązaniu zadań wprowadzających, uczestnicy (głównie uczestniczki) przystępowali do malowania toreb w motywy ryglowe lub wzory kaszubskie. I tylko tak mogli zapracować na pamiątkę z naszych zajęć.

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zaoferowało pomoc merytoryczną w kolejnych edycjach „Jarmarku szachulcowego" w Łącku. Ta znakomita idea zasługuje na szczególne uznanie i rozpropagowanie ponadregionalne.
„Cudze chwalicie, swego nie znacie" – czas zmienić na „Cudze chwalimy, swoje znamy"