Drukuj

17. marca 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Z zabytkami na Ty". Wykład o Błękitnej Armii generała Józefa Hallera wygłosiła Agnieszka Osiak z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

 

 

 

 


W trakcie spotkania przedstawiona została historia Armii Polskiej we Francji od pierwszych ochotników – Bajończyków z 1914 r. z zaprezentowaniem ich czynu zbrojnego, tworzenie obozów szkoleniowych dla przybywających z różnych stron świata ochotników – Polaków a także ofiarowanie polskim pułkom sztandarów ufundowanych przez 4 francuskie miasta: Paryż, Verdun, Belfort i Nancy. Przedstawiony został zarówno udział polskich oddziałów w walkach na polach Szampanii i w Wogezach, nominacja i zaprzysiężenie generała Hallera na dowódcę Armii Polskiej we Francji a także sposób i organizacja transportu wyposażonej m.in. w broń pancerną i lotnictwo Błękitnej Armii do Polski z miejscem dyslokacji wybranych oddziałów Armii.

W trakcie spotkania omówione zostało także codzienne życie obozowe polskich ochotników jak również zaprezentowane zostały fragmenty wspomnień żołnierzy Błękitnej Armii m. in. z chwili uroczystego powitania rodaków Polaków z Ameryki w porcie w Bordeaux a także pełne wzruszeń wspomnienie z powitania przybywających do kraju wojsk Błękitnej Armii.

Przedstawiono również udział żołnierzy Błękitnej Armii w walkach o wschodnie granice II RP. Na zakończenie uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać krótkiego nagrania, w którym generał Haller wspominał dzień Zaślubin Polski z morzem 10. lutego 1920 r.