Drukuj

Niebo oczekiwanie naszeW ubiegłym tygodniu odbyła się kolejna prelekcja w naszym cyklu „Z zabytkami na TY...". Tematem spotkania były polichromowane stropy z XVII i XVIII w., wieńczące wnętrza wiejskich świątyń Pomorza Zachodniego.

  

 

Prezentację pięknych dzieł sztuki – a jednak mało znanych – umożliwił bogaty materiał zdjęciowy, zebrany podczas opracowywania wystawy W świecie barwy i modlitwy. Zabytkowe stropy polichromowane kościołów Pomorza Zachodniego (autorzy zdjęć: Aleksandra Hamberg-Federowicz, Cezary Nowakowski, opracowanie graficzne: Maciej Rymkiewicz).
W czasie spotkania omówiono bogate programy ikonograficzne malowideł, poczynając od najstarszego stropu w Dzisnej (ok. 1600 r. i 1673 r.), następnie kompozycje w Śmiechowie (1691 r.) i Iwięcinie (1697 r.) zawierające wielofigurowe sceny Sądu Ostatecznego, przedstawienia Muzykujących Aniołów z Brzeska (1697 r.) i Koniewa (1754 r.) oraz sceny typologiczne i alegoryczne z kościoła w Wierzbnie (1738 r.).
Jak mogliśmy się przekonać, podziały i układy ciesielskich ustrojów stropów i sklepień pozornych mają wpływ na kompozycje malowideł, a ich ozdobna forma plastyczna często dominuje w całości wystroju sakralnego wnętrza.
Tematem następnego spotkania (6 grudnia) będą kapliczki i krzyże przydrożne w krajobrazie kulturowym Pomorza Zachodniego. Już dziś serdecznie zapraszamy!