locko 06W sobotę, 23 lipca w Łącku, jednej z najpiękniejszych wsi tworzących „Krainę w kratę”, odbył się po kilku latach przerwy, „ Festyn i Jarmark Szachulcowy”.
W Łącku zachowało się wiele zagród chłopskich z XIX wieku, które dzięki staraniom mieszkańców zachowują swoją urodę i stanowią o atrakcyjności tej zadbanej miejscowości.

 

 

Budownictwo ryglowe i bociany to symbole tej wsi, skupionej wokół dominanty przestrzennej, którą stanowi kościół z XV wieku. W Łącku jest też zagroda związana legendą z postacią największego księcia pomorskiego, Bogusława X.
Organizatorzy przygotowali program edukacyjny i artystyczny tak, by każdy, bez względu na wiek, mógł znaleźć interesujące zajęcie dla siebie. Można było obejrzeć wystawę modeli budynków szachulcowych z terenu Pomorza Zachodniego, zwiedzić wieś z dobrym duchem festynu i głównym organizatorem warsztatów, prof. Radosławem Barkiem, wziąć udział w warsztatach szachulcowych – zrobić własną cegłę, poznać konstrukcję ryglowego budynku, zagrać w gliniane szachy czy zatańczyć w korowodzie. Do nauki przez zabawę zapraszało także, biorące na zaproszenie organizatorów udział w festynie, Biuro Dokumentacji Zabytków. Nasz warsztat „Ryglowe łamanie głowy” - proponujący rozwiązywanie zagadek, układanie puzzli, prace plastyczne - cieszył się wielkim powodzeniem.
Poszukiwacze rozrywki mogli posłuchać występujących na scenie zespołów z okolicznych miejscowości „Pieńkowianie” i „Pieszczanki” oraz grupy szantowej „Mohawik”, spragnieni dobrego jadła spróbować lokalnych smakołyków, np. z Mzdowa (sery kozie) i Słowina (przetwory, chleby, miody) lub nabyć wyroby miejscowego rękodzieła.

tekst i zdjęcia: A. Bartczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności