choszczno konferencja 2016W piątek, w kawiarence Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie odbyła się konferencja historyczna zatytułowana „Sacrum w krajobrazie kulturowym ziemi choszczeńskiej”. To jedno z kilku przedsięwzięć kulturalno-artystycznych, które organizujemy przy okazji jubileuszu 70-lecia naszej szkoły – mówił dyrektor tej placówki dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ.

 


Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie dr GRZEGORZ JACEK BRZUSTOWICZ, otwierając piątkową konferencję podkreślił, że zorganizowana została z okazji 1050-lecia Chrztu Polski, ale jest również jednym z kilku przedsięwzięć kulturalno-artystycznych, które jego placówka dedykuje obchodzonemu w tym roku jubileuszowi 70-lecia. Nasza szkoła pośrednio związana jest z tradycją chrystianizacyjną poprzez patrona Bolesława III Krzywoustego, który wysłał biskupa Ottona z Bambergu m.in. na tereny gdzie dzisiaj leży Choszczno – nawiązał do tytułu konferencji.

Bardzo ciekawie o wiejskich kościołach leżących na terenie gminy Choszczno opowiadali etnografowie WALDEMAR WITEK z Narodowego Instytutu Dziedzictwa i jego małżonka MARIA WITEK z Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie. Podkreślając, że wiejskie kościoły zawsze dominowały w krajobrazie choszczeńskich wiosek przypomnieli, że te dwa najstarsze, czyli XIII-wieczne znajdują się w Raduniu i Korytowie. Na średnio o trzy, cztery wieki później datowane są te z Piasecznika, Sławęcina, Suliszewa, Starego Klukomia, Chełpy oraz ruiny z Radaczewa, a najmłodsze (XIX-wieczne) znajdują się w Zamęcinie, Kołkach i Rzecku. Pełny harmonogram opisywanej konferencji publikujemy poniżej. Informujemy też, że wspólnie z Zespołem Szkół nr 1 w Choszcznie opisywaną konferencję organizowała Parafia p.w. św. Jadwigi Królowej w Choszcznie i Regionalne Towarzystwo Historyczne Ziemi Choszczeńskiej. (Tadeusz Krawiec)

 

żródło: http://www.choszczno.pl/content/view/4626/243/

 

Zobacz prezentację

 

choszczno prez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności