Drukuj

brygada 1320 maja br., na zaproszenie generała brygady Dariusza Górniaka, dowódcy 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera, delegacja Biura Dokumentacji Zabytków wzięła udział w jubileuszu 20-lecia powstania 12. Brygady Zmechanizowanej.
Uroczystości rozpoczęły się polową Mszą Świętą na Jasnych Błoniach, celebrowaną przez Jego Ekscelencję biskupa Henryka Wejmana. W homilii bp Wejman odniósł się m. in. do roli tradycji wojskowych, wyrażonych w słowach „Bóg, honor i ojczyzna” w budowaniu postaw patriotycznych.

 


Podczas uroczystego apelu dowódca 12. Brygady Zmechanizowanej powiedział: „Stojąc przed wami, czuję dumę i satysfakcję, że przypadło mi w udziale dowodzić żołnierzami, którzy są bardzo dobrze przygotowani do zadań jakie nakłada na Nas Ojczyzna i Naród” a następnie wręczył żołnierzom jednostki przyznane odznaczenia.
Zebrani goście oraz przybyli mieszkańcy mieli okazję zobaczyć efektowny, bo połączony z układem choreograficznym, występ Orkiestry Wojskowej ze Świnoujścia oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 2 kompanii 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich.
Szczególny wymiar uroczystości, zwłaszcza dla licznie zgromadzonych dzieci ze szkół i przedszkoli nadało odegranie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt czy postawa wyrażająca szacunek do polskich symboli narodowych. To dobry przykład i za razem żywa lekcja historii dla dzieci i młodzieży, kształtująca postawy patriotyczne, będąca jednocześnie źródłem zachowania w pamięci dokonań poprzednich pokoleń i tradycji oręża polskiego.
Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej.
Po oficjalnej części obchodów święta 12 Brygady jego uczestnicy mogli wziąć udział w pikniku wojskowym. Była to okazja aby z bliska zobaczyć wozy i sprzęt wojskowy, porozmawiać z żołnierzami a także spróbować żołnierskiej grochówki.
Wydarzenia jubileuszowe zakończył w sobotę 21 maja, „Bieg Hallerczyka”, w którym udział wzięło blisko 200 uczestników.