Drukuj

przedszkolaki 1618 maja grupa Marynarzy z Przedszkola Publicznego nr 32 „Hejnałek” w Szczecinie wspólnie z Biurem Dokumentacji Zabytków wybrała się na wycieczkę do 12. Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera.
Wejście na teren jednostki wojskowej i widok prawdziwych żołnierzy od razu wywołał uśmiech na twarzach dzieci. Czekający na małych gości żołnierz, po przywitaniu się z dziećmi zabrał wszystkich na wycieczkę po jednostce.

 


Jedną z pierwszych atrakcji było zaproszenie na bajkę. W sali wykładowej 2 kompanii piechoty zmotoryzowanej żołnierz opowiedział dzieciom o tym kim są żołnierze. Pokazując slajdy przedstawiające żołnierzy na przestrzeni wieków – od wojów aż do współczesnych żołnierzy, wytłumaczył dzieciom w bardzo dla nich przystępnych i zrozumiałych słowach, że głównym celem i zadaniem żołnierza jest przede wszystkim to aby bronić innych.
Dzieci brały udział w swego rodzaju lekcji historii dla najmłodszych. Dowiedziały się z prezentowanego filmu o polskich symbolach narodowych i chętnie zgłaszały się i odpowiadały na pytania na temat m. in. polskiej flagi, godła i hymnu narodowego. Po filmie dzieci zwiedzały sale 2 kompanii: magazyn broni i kancelarię 2 kompanii zmotoryzowanej.
Uczestniczyły także w prezentacji sprzętu i wyposażenia wojskowego. Żołnierze stworzyli bardzo miłą i przyjazną atmosferę, dzięki czemu dzieci śmiało podchodziły i zadawały nie łatwe czasem pytania. Z ogromnym zaciekawieniem przymierzały hełmy wojskowe, lornetki czy gogle noktowizyjne.
Ogromnym zaskoczeniem i wielką niespodzianką przygotowaną przez żołnierzy była wywołująca największe emocje i szczerą radość jazda „Rosomakiem”. Z pomocą żołnierza, dzieci zajmowały miejsca w wozie i wśród okrzyków radości dopytywały jeden przez drugiego o szczegóły poszczególnych elementów wyposażenia wozu.
Ostatnim „przystankiem” wycieczki było wspólne zdjęcie pod pomnikiem patrona 12. Brygady Zmechanizowanej generała broni Józefa Hallera oraz zwiedzanie Sali Tradycji. Na zakończenie miłego spotkania, w związku z przypadającym za 2 dni jubileuszem 20-lecia 12. Brygady, dzieci przygotowały prezent – własnoręcznie zrobiony z kolorowych wycinanek symbol przedszkola nr 32 „Hejnałek” a także gratulacje z okazji 20-lecia 12. Brygady Zmechanizowanej.
Wizyta w wojsku dostarczyła dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń – dziękujemy!