Drukuj

stara rzeznia 11W sobotę 19 września w ramach trwających Europejskich Dni Dziedzictwa mieliśmy okazję zwiedzić pieczołowicie odrestaurowany i udostępniony zwiedzającym budynek Starej Rzeźni, będący częścią zespołu historycznej rzeźni miejskiej na Łasztowni. Organizatorem spotkania była firma CSL Internationale Spedition sp. z o.o. – właściciel obiektu, Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, fundacja Moja Łasztownia oraz Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.

 


Porywającą opowieść o historii Łasztowni i Starej Rzeźni przedstawił wszystkim Pan Jan Dębski – prezes fundacji Moja Łasztownia, mówiąc m. in., że "po przeanalizowaniu przez architektów map Szczecina, okazało się, że obora leży dokładnie na osi kompozycyjnej Wałów Chrobrego. To oś, która przechodzi przez muzeum, fontannę, taras i trafia dokładnie w środek gabinetu prezydenta w urzędzie miasta. Czy to przypadek?" Jak mówił Jan Dębski "...jeszcze w średniowieczu na terenie miasta było 5 jatek, zaś sama rzeźnia mieściła się w budynku na palach. Takie rozwiązanie nie było wygodne, obiekt przeszkadzał żegludze i mieszkańcom. Postanowiono przenieść rzeźnię z lewego na prawy brzeg Odry. Rozpoczęto budowę nowego, większego zakładu produkcyjnego. Na przełomie XIX i XX wieku stwierdzono, że obecna rzeźnia nie spełnia swoich zadań – wraz z rozbudową miasta wzrosło zapotrzebowanie na przetwory mięsne. Zdecydowano się na przeniesienie rzeźni. Miasto zgodziło się oddać pod nowy obiekt teren dawnej cieślarni, magazynów drewna i smoły. Rzeźnia powstała w bezpośrednim sąsiedztwie z nabrzeżem, które później otrzymało nazwę Starówka. Było to idealnie miejsce – z jednej strony blisko miasta, z drugiej w dogodnej odległości.." 

Po spacerze, w budynku Starej Rzeźni, zebranych gości, jak zwykle ciepło i serdecznie powitała Pani Laura Hołowacz – prezes CSL Internationale Spedition Sp. z o.o., zapraszając wszystkich gości do zwiedzania obiektu oraz na poczęstunek. Gospodarze ugościli nas wspaniałym, domowej roboty ciastem drożdżowym z owocami, kawą i herbatą a następnie zaprosili do Sali Iluzjon na projekcję filmów dokumentalnych ukazujących długi proces prac restauracyjnych obiektu.

Na zakończenie, uczestnicy spotkania mieli niepowtarzalną okazję wejść na nowy most zwodzony łączący Łasztownię z Wyspą Grodzką i podziwiać cumującego przy nabrzeżu STS Fryderyka Chopina oraz piękny widok na panoramę miasta.