Drukuj

08 forum cysterskieW dniach 3-5 września 2015 r., w klasztorze cysterek w Cedyni, spotkali się gospodarze obecnych i dawnych obiektów stanowiących cysterskie dziedzictwo w Polsce, usytuowanych na jednej z głównych dróg kulturowych Europy. Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego było miejscem debaty przedstawicieli środowisk naukowych, organizatorów turystyki oraz wszystkich zainteresowanych kulturą, tradycją i znaczeniem obecności Szarych Mnichów w historii Kościoła i Europy. Wydarzenie było doskonałą okazją do zaprezentowania bogactwa dziedzictwa kulturowego cystersów w Polsce, także w kontekście jego znaczenia międzynarodowego.

Forum połączone było z wojewódzką inauguracją Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasło przewodnie „Dziedzictwo utracone/ dziedzictwo ocalone” koreluje z tematyką dotyczącą działalności zakonu w Cedyni i na Pomorzu Zachodnim. Organizatorem spotkania była Gmina Cedynia przy wsparciu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Gmin Cysterskich, we współpracy z Radą Koordynacyjną Szlaku Cysterskiego w Polsce, natomiast koordynatorem wojewódzkim Europejskich Dni Dziedzictwa było Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.
Celem nadrzędnym Forum jest przedstawienie dotychczasowych efektów organizowania kolejnych Forów Szlaku Cysterskiego w Polsce, zapoczątkowanych z inicjatywy rady Koordynacyjnej w 2005 r. na Pomorzu Zachodnim oraz wypracowanie koncepcji dalszego rozwoju Szlaku Cysterskiego w Polsce.
Jubileuszowe Forum Szlaku Cysterskiego, jest włączeniem się Polski w europejskie obchody 900-lecia powstania opactwa cystersów w Clairvaux (Francja) – kolebki opactw założonych na terenie obecnego województwa zachodniopomorskiego (Kołbacz, Bierzwnik, Mironice). Pierwsze Forum odbyło się w 2005 r. w Bierzwniku, a jego idea jest kontynuowana corocznie w różnych regionach Polski.