Drukuj

forsowanie odry pierwszePrzeprawa przez Odrę była jednym z ostatnich elementów działań prowadzonych na Pomorzu. Jednak przejście rozlewiska, a co więcej – prowadzenie walk na podmokłym terenie – było bardzo trudnym zadaniem. Dokładnie 70 lat temu rozpoczęła się główna przeprawa wojsk polsko-radzieckich na wysokości miejscowości Siekierki.

 

 

 

Siekierki wybrano na punkt przeprawy, z uwagi na dogodne dojście do rzeki. Wczesnym rankiem, 16 kwietnia rozpoczęła się przeprawa przez Odrę. O godzinie 4.00 operację rozpoczął ostrzał artyleryjski. Chwile później naprzód parła już piechota. Przeprawie przewodzili żołnierze z 1 Dywizji Pancernej. Dotarcie i zajęcie zachodniego brzegu Odry było okupione potężnymi stratami w ludziach oraz ciężkimi walkami z solidnie ufortyfikowanym nieprzyjacielem. Jednakże pod wieczór, na wysokości Siekierek i Gozdowic, drugi brzeg Odry był już zdobyty. Głównym celem było teraz utrzymanie i rozbudowanie pozycji. W ciągu następnych kilku dni, na drugi brzeg przeprawiały się kolejne oddziały.

17 kwietnia żołnierze 11 pułku piechoty wkopali słupy graniczne po zachodniej stronie rzeki. Był to symboliczny gest, który uczcił sukces operacji. Nocą z 19 na 20 kwietnia do walk włączyło się lotnictwo – na pierwsze pozycje obronne Niemców spadły bomby. Później do akcji włączyły się „Katiusze”, niszcząc dwie pierwsze transzeje. Utorowaną przez polskich żołnierzy drogą, o spowitym mgłą poranku i pod gradem artyleryjskich pocisków, do zachodniego brzegu Odry dobijały kolejne łodzie i promy z głównymi siłami uderzeniowymi.
Walki nad rzeką i całkowita przeprawa trwała do 20 kwietnia. Tego dnia padły niemieckie linie obrony, a hitlerowcy zaczęli się wycofywać. Podczas trzech dni walk, życie straciło około 2000 polskich żołnierzy.

źródło: http://zp.pl/forsowanie-odry,grupa_13_377