francja wystawa plakatDziałające we Francji stowarzyszenie Kultura Polska, od 2012 roku współpracuje z Biurem Dokumentacji Zabytków. W większym gronie uczestników zrealizowaliśmy wspólny projekt, pozwalający na wymianę doświadczeń i poznanie dziedzictwa kulturowego zarówno departamentu Sarthe (72) jak i Pomorza Zachodniego („WIEJ WIETRZE, PŁYŃ WODO” europejskie dziedzictwo kulturowe. Młyny, wiatraki, budowle hydrotechniczne województwa zachodniopomorskiego i departamentu Sarthe. Ochrona zabytkowych budowli nadwodnych - doświadczenia polskie i francuskie). Zabytkowe młyny naszego regionu i Kraju Loary zaprezentowane zostały też w wydanej w tym roku polsko – francuskiej książce Z nurtem rzeki / Au fil de l’eau. 

 

Z departamentem Sarthe związane jest też wydarzenie historyczne dotyczące I wojny światowej. W 1917 roku we Francji powstała Armia Polska (zwana też Błękitną Armią) – polska ochotnicza formacja wojskowa, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo z inicjatywy Komitetu Narodowego Polskiego (kierowanego przez Romana Dmowskiego). Żołnierze wywodzili się spośród Polaków służących w wojsku francuskim, jeńców wojennych z armii państw centralnych oraz z emigracji. Pierwszym polskim dowódcą został gen. Józef Haller, a pierwsze oddziały stacjonowały właśnie na terenie departamentu Sarthe, początkowo w obozie w miejscowości Sillé-le-Guillaume, a później także w innych miejscowościach regionu: Mamers, Le Mans, Laval, Mayenne. 

Dla przypomnienia tego mało znanego epizodu z nieodległej historii polskiej (i francuskiej) stowarzyszenie Kultura Polska przygotowało wystawę L’armée polonaise en France. Mémoire oubliée (Armia Polska we Francji. Pamięć zapomniana) prezentującą dawne fotografie i dokumenty. W listopadzie eksponowana była w średniowiecznym zamku (XI w.) w Sillé-le-Guillaume, następnie w Mamers, w centrum kultury Espace Saugonna (do 19 grudnia 2014 roku), a obecnie wystawę można zobaczyć w siedzibie prefektury w Le Mans (do 17 lutego 2015 roku). Jest ona częścią większego, międzynarodowego i międzypokoleniowego projektu (zaplanowanego na 4 lata), w ramach którego przewidywane jest wydanie dwujęzycznej publikacji, organizacja spotkań, prelekcji i upamiętnień polsko-francuskich.
Alicja Trojanowska - prezes stowarzyszenia Kultura Polska mówi w wywiadzie dla Ouest France: „Sarthe nie chce zapomnieć swoich żołnierzy polskich.” I dodaje, że chciałaby, aby wystawa pokazana była w jak największej liczbie miejsc, szkół i ośrodków kultury. „Ta historia z Sarthe ma wymiar europejski a nawet światowy.”

 

francja plakat alicja

 

 

zaproszenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności