Drukuj

akademia 06W ostatnią sobotę września uczestnicy Europejskich Dni Dziedzictwa w Szczecinie zwiedzili zabytkowy gmach Akademii Morskiej w ramach Dnia Otwartego Zabytku. Jednocześnie w tym dniu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015. W związku z tym wydarzeniem uczelnia udostępniła zwiedzającym sale wykładowe, symulatory i laboratoria. Przewodnikami grupy EDD byli pani Joanna Pleszko specjalista ds. Promocji AM oraz studenci II roku Wydziału Mechanicznego.

 

 

Zwiedzanie rozpoczęło się w planetarium, gdzie - pod gwieździstym nieboskłonem – historię i tajemnice astronawigacji przedstawił w ciekawej gawędzie kpt. ż. w. Józef Gawłowicz. Następnie przewodnicy poprowadzili grupę do najciekawszych sal dydaktycznych z symulatorami nawigacji żeglugi morskiej i śródlądowej a także siłowni okrętowej. Sugestywne symulacje komputerowe i profesjonalny komentarz pozwoliły widzom przenieść się na mostek kapitański – centralny punkt kierowania statkiem. Niektórzy odważyli się nawet „manewrować” statkiem w czasie mgły i ulewy… W mieszczącym się w odrębnym pawilonie Laboratorium Siłowni Okrętowych można było zobaczyć różne typy silników okrętowych, w tym także o wartości historycznej (np. cenny obiekt z 1937 roku). 

Wizyta w Akademii Morskiej pozwoliła na poznanie tajników dawnej i współczesnej żeglugi, dopełniając wcześniejsze spotkania i prelekcje EDD, dotyczące morskiej tożsamości naszego regionu.