Drukuj

kolobrzeg 1027 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 nastąpiło uroczyste otwarcie nowego kołobrzeskiego muzeum Patria Colbergiensis. Właścicielem gromadzonej od ponad 30 lat jest Pan Robert Maziarz. Ekspozycja mieści się w piwnicach Ratusza Miejskiego. Otwarcie Muzeum to tylko jedno z wielu wydarzeń jakie tego dnia miały miejsce w Kołobrzegu.
Uroczyste otwarcie Europejskich Dni Dziedzictwa rozpoczęło się wciągnięciem flagi EDD na ratuszu przez delegację w średniowiecznych strojach i uroczystym wykonaniem hejnału kołobrzeskiego.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek. W dalszej części uroczystości ogłoszone zostały wyniki interdyscyplinarnego konkursu „Ratusz jako zabytek i źródło inspiracji” i wręczenie nagród laureatom.

W bogatym programie obchodów tego dnia można było także zobaczyć: wystawę plenerową o Ratuszu, zwiedzić muzeum Patria Colbergiensis, prezentację historyczną klubu detektywów historii ze Szkoły Podstawowej nr 4 „Jeden Dzień w Średniowieczu”, wziąć udział w wykładzie dr Hieronima Kroczyńskiego „Ratusze Kołobrzeskie” a także obejrzeć inscenizację historyczną „Sąd nad Adebarem” z udziałem radnych rady Miasta i uczniów SP nr 4 a na zakończenie wysłuchać koncertu zespołu muzyki dawnej i podziwiać różnobarwne iluminacje Ratusza.