Drukuj

latarnicy 08W sobotę 20 września Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich wraz z Urzędem Morskim w Szczecinie i Biurem Dokumentacji Zabytków zaprosiło mieszkańców na wykład z prezentacją multimedialną „O latarniach morskich w Polsce i na świecie”. Spotkanie odbyło się w ramach trwających od początku września Europejskich Dni Dziedzictwa. O latarniach morskich w Polsce mówiła prezes Stowarzyszenia Pani Małgorzata Rajchowiak.

W ciekawy sposób zaprezentowała i omówiła historię latarń znajdujących się na polskim wybrzeżu w tym m. in. W Krynicy Morskiej, Gdańsku, Sopocie, Helu, Jastarni, Rozewiu, Czołpinie, Ustce, Jarosławcu, Darłowie, Gąskach, Kołobrzegu, Niechorzu, Kikucie i Świnoujściu. W dalszej części spotkania Pan Ziemowit Sokołowski zabrał uczestników spotkania w „wirtualną podróż dookoła świata”. Można było zobaczyć jak wyglądają najwyższe latarnie na świecie: we Francji, Genui, Chinach czy Arabii Saudyjskiej jak również dla kontrastu najmniejsze latarnie w: Norwegii, Hiszpanii, Anglii, Szwecji, Chile i Nowej Zelandii. Niezwykle ciekawym okazało się iż Polska posiada latarnie morskie na Antarktydzie i Arktyce!

Mówiono także o różnych typach konstrukcji latarń morskich; o latarniach, które wyglądem przypominają rezydencje nadmorskie, a na koniec Pan Andrzej Lipok opowiedział o latarniowcach i innych morskich znakach nawigacyjnych.