Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2012 r.

W dniach 17 i 18 kwietnia województwo zachodniopomorskie stało się szczególnym miejscem spotkania osób związanych z ochroną zabytków w Polsce. W Stargardzie Szczecińskim,  którego średniowieczne zabytki - zespół kościoła mariackiego oraz mury obronne miasta - zostały uznane rozporządzeniem Prezydenta RP za pomnik historii , miało zaszczyt być gospodarzem   ogólnopolskich obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków został ustanowiony na 18 kwietnia przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 r. i wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. Ideą obchodów jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego oraz uhonorowanie konserwatorów, opiekunów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do opieki nad nimi.

W Stargardzie obecni byli przedstawiciele władz , m.in.  Wojciech Drożdż - Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Ryszard  Mićko – Wicewojewoda Zachodniopomorski, Sławomir Preiss – Senator RP, Piotr Żuchowski - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,  Ewa Stanecka – Wojewódzki Zachodniopomorski  Konserwator Zabytków, Paulina Florjanowicz - Dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Sławomir Pajor - Prezydent Stargardu Szczecińskiego, Ks. Henryk Marczak – Proboszcz Parafii  NMP w Stargardzie Szczecińskim .

W ramach obchodów odbyła się konferencja naukowa pt. „Odbudowa miast historycznych – bilans i nowe perspektywy”, prezentująca najbardziej istotne dokonania na terenie Polski od 1945 r. na tle doktryn konserwatorskich.

W dniu 18 kwietnia w kolegiacie pw. NMP Królowej Świata miała miejsce Gala Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, podczas której uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego. Generalny Konserwator Piotr Żuchowski wręczył srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” prof. Jerzemu Jasieńce, zaś medal  w stopniu brązowym przyznano redakcji magazynu „Spotkania z Zabytkami”.

Ponadto odznakami „Za opiekę nad zabytkami” wyróżniono:

Stanisława Horoszko – Dyrektora Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie;

Janusza Ferta - Przewodniczącego Rady Osiedla Krzekowo-Bezrzecze miasta Szczecina;

Waldemara Mikołaja Gila – Starostę Stargardzkiego;

Eugeniusza Jasiewicza – Burmistrza Miasta i Gminy Wolin;

Władysława Kiragę – Burmistrza Miasta i Gminy Nowe Warpno;

Sławomira Pajora  – Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński;

Zbigniewa Ptaka – Burmistrza Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie;

Teresę Sadowską – Wójta Gminy Banie.

Nagrodę im. Ks. Prof. Janusza Pasierba „Conservator Ecclesiae” przyznano Ks. Proboszczowi Janowi Kasprowiczowi z Parafii przy Bazylice Prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie.

Wyróżniono także opiekunów, właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektach zabytkowych,  wyłonionych w ramach  Konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”. Nagrody zdobyli:

Marta i Andrzej Kołderowie właściciele dworu, ob. Muzeum Kultury Szlacheckiej  w Kopytowej woj. Podkarpackie -  w kategorii „Ochrona wartości zabytkowej pojedynczego obiektu“  .

Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich „Twierdza Gdańsk” , zespół poforteczny umocnień Gradowej Góry w Gdańsku - w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu w tym założenia dworskie i pałacowe”.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku za adaptację spichlerza do obiektu funkcji muzealnej „Błękitny Baranek” w Gdańsku - w kategorii „Adaptacja obiektów zabytkowych.

Miasto i Gmina Twardogóra za prace w kościele Świętej Trójcy i Matki Boskiej w Twardogórze - w kategorii specjalnej „Architektura i konstrukcje drewniane”.

Miasto i Gmina Ozimek za konserwację żelaznego mostu wiszącego na rzece Mała Panew w Ozimku - w kategorii specjalnej „Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki” 

Wyróżnieni nominacją do nagrody byli także właściciele i zarządcy z naszego województwa, wśród których znaleźli się: Miasto i Gmina Nowe Warpno za prace przy Ratuszu w Nowym Warpnie, Federacja Zielonych GAJA w Szczecinie za rewaloryzację  Parku Miłości w Zatoni Dolnej oraz Gmina Przelewice za adaptacje budynku folwarcznego na oranżerię
w zespole pałacowo-folwarcznym w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach
. Ryszard  Mićko – Wicewojewoda Zachodniopomorski, Wyróżnionym  i nagrodzonym serdecznie gratulujemy!  AHF

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności