Drukuj

dsc00088Objazd studialny – Zatoń Dolna – Cedynia – Chojna
W sobotę 17.09. odbył się objazd studialny przygotowany przez BDZ w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 „Kamienie milowe”. Na trasie objazdu znalazła się m.in. Dolina Miłości – park krajobrazowy założony w połowie XIX wieku przez Annę von Humbert i upiększany przez kolejne pokolenia rodziny aż do 1945 roku. O wyjątkowości tego  około 80-hektarowego parku decyduje malownicze położenie na wzgórzach morenowych nad Odrą z licznymi punktami widokowymi oraz zdobiące park rzeźby i głazy upamiętniające wybitne postaci z historii Niemiec.

Oprowadzani przez Ryszarda Mateckiego uczestnicy objazdu poznawali historię okolicy, podziwiali piękne krajobrazy i odkrywali m.in. na Wzgórzu Pamięci wyryte na kamieniach nazwiska Goethego, Dürera, Kocha czy Humboldta. Zapoznali się także z planami dalszej rewaloryzacji parku.
Dalszym celem objazdu była Cedynia i kierowane od niedawna przez Ryszarda Mateckiego Muzeum Regionalne oraz grodzisko słowiańskie, u stóp którego w 972 roku odbyła się bitwa zaliczana do „kamieni milowych” historii między wojskami Mieszka I a siłami margrabiego Hodona. Bitwa ta zadecydowała o przynależności Pomorza do państwa Polan.
Po spacerze po Cedyni i emocjach „bitewnych” uczestnicy objazdu zwiedzili Chojnę, poznając jej historię i zabytki oraz pomnik przyrody – największy w Polsce platan, a także wysłuchali koncertu muzyki dawnej w wykonaniu Pomerania Ensemble ze Szczecina w Kościele Mariackim. Podczas koncertu można było posłuchać utworów towarzyszących mieszkańcom XVII-wiecznego Pomorza podczas najważniejszych uroczystości – ślubów, pogrzebów, ale także znanych utworów , dla których inspiracją była postać Maryi, patronki chojeńskiej świątyni.