Drukuj

OBJAZD STUDIALNY

18 września 2010r. Biuro Dokumentacji Zabytków zorganizowało objazd  studialny pod hasłem „Pomysł na przemysł. Szlakiem Zabytków Techniki powiatów łobeskiego i gryfickiego”

Objazd obejmował zwiedzanie:

Młyna w Wojtaszycach

 objazd->mlyn01     objazd->mlyn02      objazd->mlyn03

objazd->mlyn04              objazd->mlyn05     

  Młyn założony w latach 30-tych XX w zlokalizowany na krańcu wsi w pobliżu rzeki. Całe założenie składa się z trzech obiektów młyna z 1934r. z zachowanym do dziś pełnym wyposażeniem technicznym, przyległego do niego budynku mieszkalnego, oraz zabudowania gospodarczego.

Dworu w Strzmiele

  objazd->dwor02   objazd->dwor01  objazd->dwor03 

Zespół dworski  w Strzmiele, gmina Radowo Małe przebudowany  na początku XVIIIw. przez  Ernsta Adriana von Edlinga (w miejsce średniowiecznego zamku) na  barokową rezydencję. Z pierwotnego układu zachowały się elementy fosy.

Stadniny Koni w Łobzie

 objazd->stadnina01   objazd->stadnina03   objazd->stadnina05  objazd->stadnina04       objazd->stadnina06      objazd->stadnina02

W ramach całego kompleksu stadniny w latach 1876-1896 powstały budynki 2 dużych stajni, ujeżdżalnia, stajnia koni wyjazdowych, budynek ambulansu weterynaryjnego, dom dyrektora, 4 budynki wielorodzinne z zabudową gospodarczą dla pracowników stadniny, budynek administracyjny, wozownia i stodoła. Całość uzupełniona jest zielenią komponowaną.

Kościoła w Wysiedlu

objazd->kosc01  

  objazd->kosc02    objazd->kosc03   objazd->kosc04

We wnętrzu skromnego XVII - wiecznego kościoła zachowane jest unikatowe wyposażenie sakralne z l. 1606-1627 , tworzące jednolitą kompozycję artystyczną ufundowaną przez  Henninga V Borcka. Obejmuje ono zarówno ołtarz główny w formie gotyckiego tryptyku, empory kolatorskie z polichromowanymi płycinami, ambonę i chrzcielnicę.

Wiatraka w Poradzu

objazd->wiatr01    objazd->wiatr02    objazd->wiatr03  objazd->wiatr04   objazd->wiatr05  

  objazd->wiatr06

XIX –wieczny wiatrak holenderski, jeden z dwóch typów  (po wiatraku kozłowym) najbardziej popularnych na terenie Pomorza Zachodniego, charakteryzuje się nieruchomym, masywnym korpusem , na którym umocowana jest obracana na łożysku bryła dachowa ze śmigłami.

Skansenu w Gryficach

objazd->skansen1  objazd->skansen2

Skansen Kolejki Wąskotorowej, istniejący od 1978r.  Stała Wystawa Pomorskiej Kolei Wąskotorowej obejmuje obszar  5,5tys. m²  na wolnym powietrzu i w salach muzeum. Obejrzeć tu można ustawione na torach parowozy, wagony i inne pojazdy tradycyjne używane na kolei.

Elektrownię wodną w Rejowicach 

                                                objazd->elekrt07
   objazd->elekrt01  objazd->elekrt02  objazd->elekrt03  
  objazd->elekrt05  objazd->elekrt06  objazd->elekrt04 

 Elektrownia w Rejowicach stanowi jeden z pięciu kompleksów zespołu elektrowni wodnych na rzecze Redze wzniesionych w l. 1924-1926 według projektu firmy J.M. Voith z Heidenheim. Firma ta dostarczała słynne podwójne turbiny systemu „Francisa”, które do dziś działają.