W dniach 20.09.2010 – 22.09.2010 r. odbyła się IX edycja Polsko-Niemieckiej Konferencji ANTIKON 2010 ”Architektura ryglowa-wspólne dziedzictwo”. Odbywająca się naprzemiennie – na terenie Polski i Niemiec konferencja, tym razem zorganizowana była w zamku Urlichshusen. Organizatorem konferencji jest Szczecin- EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, współorganizatorami – Krajowy Urząd Konserwacji Zabytków Meklemburgii Przedpomorza w Schwerinie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Szczecinie, Terenowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Szczecinie oraz Biuro Dokumentacji Zabytków  w Szczecinie. 

Tematem wiodącym bieżącej edycji był kolor w architekturze. Referaty wzbogacone prezentacjami wizualnymi wygłosili prelegenci z Polski i Niemiec – konserwatorzy, architekci, badacze. Wiele wrażeń dostarczył całodzienny objazd studialny – gospodarze zaprezentowali najpiękniejsze okoliczne miasteczka pełne architektury ryglowej i innych zabytkowych obiektów, co było punktem wyjścia wymiany doświadczeń w dziedzinie konserwatorstwa. Wśród referentów znalazła się nasza koleżanka z Biura dokumentacji Zabytków, architekt Aleksandra Hamberg-Federowicz z wykładem „ Kolor w zabytkowej architekturze domów wybranych miejscowosci Pomorza Zachodniego - stan dzisiejszy „.

W trakcie obrad dostojne wnętrze zamkowe zdobiła wystawa fotograficzna przygotowana przez BDZ i KOBIDZ prezentująca wybrane polichromowane stropy kościołów Województwa Zachodniopomorskiego oraz drewniane świątynie Małopolski – zatytułowana „W świecie barwy i modlitwy”.

ANTIKON2010->urlisch5ANTIKON2010->urlisch3ANTIKON2010->urlisch1ANTIKON2010->urlisch6ANTIKON2010->urlisch4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności