Podczas weekendu 11-13 września organizatorzy zapraszają na szereg bardzo interesujących wydarzeń:

W piątek Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zaprasza na „Zamkowy korowód pokoleń” – spacer z przewodnikiem po zamkowych dziedzińcach z Tomaszem Wieczorkiem o godzinie 15:00, - liczba uczestników ograniczona, należy pobrać wejściówki w Informacji Turystycznej na Zamku. Godzinę później można wysłuchać wykładu dra Tomasza Ślepowrońskiego „Szczecińscy profesorowie II Rzeczypospolitej. Portret pierwszego pokolenia polskich naukowców”, a po nim opowieści Mirosława Wacewicza „Pionierskie legendy Pomorza Zachodniego”. Ze względów epidemicznych liczba miejsc ograniczona.

W Bierzwniku w sobotę w godzinach 10:00-16:00 można wziąć udział w projekcie „800 kroków wokół Wzgórza Cysterskiego” - 800 kroków to dystans jaki trzeba pokonać, aby obejść zabytkowe Wzgórze Cysterskie w Bierzwniku. Organizatorzy zapraszają na „spacer krzyżówką” wzdłuż ścieżki historyczno-edukacyjnej, w trakcie którego może dotrzeć do tajemniczego źródła, zwiedzić XIX-wieczny kamienno-modrzewiowy spichlerz z dwiema wystawami: „Jesteśmy epizodami w życiu przedmiotów” i „Kolekcjoner i jego kolekcje”. W spichlerzu czeka na uczestników kameralne kino, gdzie można obejrzeć poklatkowe filmy o lokalnej ekspozycji etnograficznej „Lamus” oraz filmy o zabytkach.

Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie także w sobotę zaprasza do odwiedzenia skansenu „Stary Młyn” w Naćmierzu (gm. Postomino) i na promocję publikacji związanej z jubileuszem 90-lecia Muzeum w Darłowie „Korowód muzealnych pokoleń”.

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w sobotę o godzinie 15:00 będzie można wysłuchać prelekcji Błażeja Bubnowicza „Brzozdowce – Kamień Pomorski. 75-lecie przybycia wysiedlonych mieszkańców Brzozdowiec pod Lwowem na ziemię kamieńską”.

Gmina Karlino i Muzeum Ziemi Karlińskiej przygotowały na sobotę wystawę plenerową „Osadnicy w Karlinie w pierwszych latach powojennych, czyli jak wyglądały lata 1945-47”, prelekcję Krystiana Zalewskiego - towarzyszącą wystawie i koncert „75 Lat Muzyki Rozrywkowej Pomorza Zachodniego. Od Filipinek do Niemena”. Wszystko będzie odbywać się w klimatycznej przestrzeni Wyspy Biskupiej.

W Stargardzie można wybrać się w sobotę na spacer z Mirosławem Opęchowskim trasą: cerkiew prawosławna pw. ŚŚ Ap. Piotra i Pawła – kościół rzymskokatolicki pw. Św. Jana Chrzciciela (Parafia pw. Św. Józefa) – obelisk upamiętniający przedwojenną parafię rzymskokatolicką pw. Św. Józefa – kościół polskokatolicki pw. Przemienienia Pańskiego – cerkiew greckokatolicka pw. Św. Jozafata Kuncewicza – zbór zielonoświątkowy – Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Rynek Staromiejski („Macewy ze stargardzkiego kirkutu. O losach żydowskiej społeczności Stargardu” – prelekcja Jolanty Aniszewskiej).
Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona obowiązują zapisy w dniach do 10.09.2020 pod nr tel. 91-48-04-913 w godz. 8:00–16:00. Obowiązuje noszenie maseczek we wnętrzach kościołów.
Także od soboty można oglądać „W perspektywie genealogicznej…” – cykl postów na facebooku Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie, które ukazują stargardzian w kontekście genealogicznym. Wybrane przykłady będą oparte na różnych typach źródeł, przy pomocy których można prowadzić badania genealogiczne – poznawanie członków rodzin, badanie więzi rodzinnych czy ustalanie losu poszczególnych krewnych i powinowatych.

Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej zaprasza w sobotę i niedzielę do odwiedzenia obu oddziałów: w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, gdzie zwiedzający będą mogli zobaczyć wspomnienia m.in. najstarszego szewca w Mieszkowicach, polskich osadniczek, kombatanta, czy zobaczyć wystawę pt. „Od pociągów do rowerów” wraz z prezentacją filmu.

W niedzielę Muzeum Ziemi Wałeckiej zaprasza na wykłady: Marleny Jakubczyk „O przemijaniu pokoleń… portrety trumienne rodu Wedlów Tuczyńskich na tle sarmackich zwyczajów pogrzebowych” i Bartłomieja Baranowskiego „Wczesnośredniowieczny warsztat rogowniczy … nie tylko guziki”.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem ZDD 2020.

 

Odnośniki:
Program Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2020 "Korowód pokoleń"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności