Miniaturka

W pogodny czas wakacji zapraszamy Państwa do niespiesznego obejrzenia najnowszych (wykonanych w lipcu bieżącego roku) zdjęć zabytków wpisanych do rejestru z miejscowości położonych we wschodniej części powiatu polickiego, w atrakcyjnym turystycznie regionie Puszczy Wkrzańskiej i zachodniego wybrzeża Zalewu Szczecińskiego.

W Trzebieży, niewielkiej wsi o XIII-wiecznej metryce, oferującej letnikom piaszczystą plażę, marinę i port jachtowy, warto zobaczyć kościół z 1745 roku o wydłużonej bryle, wzbogaconej dwukondygnacyjną wieżą, zwieńczoną, pięknym w formie i proporcjach, barokowym hełmem z wieloboczną latarnią z iglicą i krzyżem na kuli. Naprzeciw świątyni posadowiona jest ryglowa plebania (dawna pastorówka) z pocz. XIX w., a w bliskim sąsiedztwie kościoła, we wschodniej pierzei ul. Rybackiej znajduje się ryglowa chałupa rybacka, datowana na 2 poł. XVIII w. W zabudowie ulicy, ten zabytkowy dom, zwraca uwagę swoim wysokim, mansardowym dachem z wystawkami w elewacji frontowej i tylnej.

Cenne przykłady zachodniopomorskich zabytków sakralnych z okresu gotyku i nowożytności znajdziemy w pobliskich miejscowościach: Jasienicy, Policach, Niekłończycy i Tatyni. Obiekty w dwóch ostatnich miejscowościach to przykłady rodzimego budownictwa ryglowego.

Na k. XVII w. datowana jest świątynia w Tatyni, o harmonijnej, salowej bryle zamkniętej trójbocznie. Od zachodu z korpusu wyprowadzona jest wieża konstrukcji szkieletowej, odeskowana i zwieńczona hełmem ostrosłupowym. Charakterystycznym szczegółem jest umieszczenie okien w najwyższym poziomie pół międzyryglowych, tuż pod oczepem.

Kościół w Niekłończycy, wybudowany został w 1778 roku jako niewielkiej skali bezwieżowa budowla, przekryta dachem namiotowym z sygnaturką. Cyfrowy model tego zabytku oraz więcej informacji znajdą Państwo w artykule o fotogrametrii 3D (tutaj).

Świadectwem istniejących na omawianym terenie budowli gotyku ceglanego są ruiny klasztoru augustianów i kościół w Jasienicy oraz kaplica w Policach – dawna kruchta południowa, rozebranej w 1895 roku fary – głównej świątyni miejskiej.  Wzniesiony przez zakonników klasztor jasienicki stanowił dwuskrzydłowe założenie z kościołem usytuowanym po północnej stronie dziedzińca.

W Nowym Warpnie na turystów czekają promenady spacerowe rozplanowane nad brzegiem Zatoki Nowowarpieńskiej (z portem morskim i przystanią żeglarską) i Jeziora Nowowarpieńskiego (z plażą miejską). Oprócz pięknych widoków marynistycznych, zwiedzających z pewnością ucieszą tutejsze odnowione zabytki: emblematyczny dla miejscowości ryglowy ratusz z końca XVII w. (szczegółowy opis wraz z trójwymiarowym modelem 3D znajdą Państwo tutaj), pierzeje zabudowy mieszczańskiej placu rynkowego z ryglową, piętrową kamieniczką (datowaną na przełom XVIII/XIX w.), a także gotycki kościół, usytuowany na zachodnim zamknięciu układu staromiejskiego. W jego wnętrzu zachowało się cenne wyposażenie sakralne: barokowy ołtarz (1704 rok) z malarską sceną Ukrzyżowania i portretami fundatorów na odwrociu, ambona, a także rzeźba anioła chrzcielnego – charakterystyczny element barokowych wyposażeń luterańskich.

Zapraszamy do obejrzenia galerii! (autor zdjęć: Krzysztof Tymbarski, 07. 2020)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności