miniaturka

Z wielką przyjemnością przekazujemy Państwu informację, że zabytek z województwa zachodniopomorskiego – kościół filialny p.w. Matki Bożej Różańcowej w Jamnie – Koszalinie został laureatem tegorocznej edycji prestiżowego, ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany”. Nagrodę przyznano w kategorii A: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu.

Kościół w Jamnie wzniesiono etapami w XIV–XVI w., rozbudowując i przebudowując w wiekach XVIII, XIX i latach 20. XX w. Pierwszy kościół gotycki był ceglaną budowlą salową, bezwieżową, o trójbocznym zamknięciu części wschodniej. W XV w. od zachodu dobudowano masywną, czworoboczną wieżę, która w XVIII w. otrzymała barokowy hełm kryty gontem. Około poł. XVIII  w. przy kościele założono publiczną bibliotekę (z cennymi woluminami), a także stworzono wystawę dzieł sztuki i okazów przyrodniczych (znajdowały się tu m.in. figurka Madonny z kości słoniowej, gotycka monstrancja i cyborium pochodzące z Góry Chełmskiej).

W XIX w. od strony południowej dobudowano obszerny, dwukondygnacyjny aneks (zwanym „Chórem Łabuszan”) zwieńczonym szczytem schodkowym. W jego wnętrzu (mieszczącym na poddaszu zbiory biblioteczne), a także w przyziemiu wieży umieszczono drewniane empory, z malowanymi płycinami, wsparte na żeliwnych kolumnach.

W l. 20. XX w. nad nawą i prezbiterium założono pozorne sklepienie kolebkowe, wnętrze ozdobiono polichromiami z motywami roślinnymi – unikatowej, obecnie już zapomnianej -  kultury jamneńskiej.

Z dawnego sakralnego wyposażenia liturgicznego zachowane są dzieła o wybitnych walorach artystycznych: barokowa ambona (ok. 1750 rok), chrzcielnica (1683 rok), krucyfiks ołtarzowy.

 W latach 2017-2018 dzięki wsparciu finansowemu, w większości ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w świątyni przeprowadzono kompleksowe prace badawcze, remontowo-konserwatorskie i rewaloryzacyjne, które pozwoliły zabezpieczyć i wspaniale wyeksponować urodę zabytkowej bryły, wnętrza i wystroju.

Poniżej link - ogłoszenie wyników konkursu „Zabytek Zadbany” 2020 przez p. Magdalenę Gawin – Generalnego Konserwatora Zabytków. Zapraszamy do obejrzenia!
https://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Aktualnosci/news.php?ID=4311

Zapraszamy do obejrzenia galerii (autor zdjęć: Waldemar Witek, 2019 rok)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności