04W minioną sobotę, 22 września, Biuro Dokumentacji Zabytków gościło w Kołobrzegu, gdzie – w ramach obchodów Zachodniopomorskich/Europejskich Dni Dziedzictwa – Muzeum Oręża Polskiego zorganizowało cykl wydarzeń.
W sali plafonowej pałacu Braunschweigów (siedzibie głównej Muzeum) miała miejsce konferencja popularno-naukowa z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 

 

 

 

Wystąpienia poświęcone były dziejom Błękitnej Armii. Pani Barbara Skomiał (kustosz MOP) mówiła o Błękitnej Hallera w zbiorach Muzeum Oręża Polskiego, a Agnieszka Osiak (adiunkt BDZ) zaprezentowała temat „Błękitna Armia – droga do Niepodległej”. W czasie konferencji eksponowany był oryginalny mundur żołnierza armii generała Hallera, uszyty w Polsce w 1919 roku.

Równolegle w hallu muzeum odbywały się warsztaty edukacyjno-plastyczne dla dzieci. Podstawą zajęć był zestaw materiałów przygotowanych przez BDZ (teczki pracy Błękitna dla Niepodległej, kolorowanki, gry edukacyjne, puzzle, zakładki, pocztówki, komiks). W czasie zabawy dzieci mogły także pomalować znaczek – zapinkę z flagą polską, a także napisać życzenia dla ojczyzny na specjalnie przygotowanych, okolicznościowych kartkach pocztowych. Na koniec otrzymały nagrody za aktywny udział w warsztatach (książki, gry, komplety kredek). 

Inne wydarzenia kulturalne tego dnia w Kołobrzegu to: otwarcie wystawy „Kołobrzeg dawniej 

i dziś” (w Kamienicy Kupieckiej, przy ul. E. Gierczak 5), podróż studyjna do regionalnej izby muzealnej w Rymaniu, wieczorne zwiedzanie bazyliki mniejszej i wieży z przewodnikiem.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć !

Zobacz także: http://muzeum.kolobrzeg.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/europejskich-dni-dziedzictwa-druga-odslona/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności