Przedstawiamy część wstępnych wyników trwajacego projektu "Kołbacz Pomnik Historii - upowszechnienie w formie cyfrowej i wirtualnej wiedzy o dawnym klasztorze cystersów" (wniosek nr: 215543/22/A2).
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz środków finansowych Województwa Zachodniopomorskiego.
Przedstwiamy chmurę punktów powstałą w wyniku skaningu kościoła. Cały zakres projektu obejmuje również cyfryzację "Domu Opata" i średniowiecznej stodoły.
Celem projkektu jest trójwymiarowa digitalizacja, cyfrowa inwentaryzacja 3D i wirtualizacja zespołu dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu, będącego najstarszym i największym opactwem cysterskim na Pomorzu wraz z elementami jego wyposażenia oraz opracowanie opisów zdigitalizowanych zabytków, które będą dostosowane do celów naukowych i popularyzatorskich.
BIURO DOKUMENTACJI ZABYTKÓW W SZCZECINIE. Cyfryzacja opactwa cystersów w Kołbaczu. Kołbacz - pomnik Historii. Cyfryzacja, inwentaryzacja 3D i wirtualizacja zespołu dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu. Najstarszego i największego opactwa cysterskiego na Pomorzu. Cyfryzacji podlegają również elementy jego wyposażenia oraz opracowanie opisów zabytków, które będą dostosowane do celów naukowych i popularyzatorskich. Wyniki prac będą powszechnie udostępnione za pomocą̨ najnowszych technologii.
Głównym zadaniem jest trójwymiarowa digitalizacja, cyfrowa inwentaryzacja 3D i wirtualizacja zespołu dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu, będący najstarszym i największym opactwem cysterskim na Pomorzu, wraz z elementami jego wyposażenia oraz opracowanie opisów zdigitalizowanych zabytków, które będą̨ dostosowane do celów naukowych i popularyzatorskich. Wyniki prac będą̨ powszechnie udostępnione za pomocą najnowszych technologii. Projekt ma charakter edukacyjny poprzez łączenie funkcji upowszechniania wiedzy z rozwojem badań naukowych. Wysoka jakość zdigitalizowanego zbioru przyczyni się do zwiększenia uczestnictwa Polski w światowym obiegu wiedzy, poprzez poszerzenie kręgu odbiorców. Umożliwi tworzenie opracowań naukowo-badawczych i konserwatorskich, dotyczących zasobów, do których dostęp do tej pory możliwy był wyłącznie w sposób bezpośredni (in situ).
Zdigitalizowany zasób, dzięki nowatorskiej i dynamicznej formie będzie wspomagał m.in. edukację dzieci, młodzieży i studentów jak i dojrzałej części społeczeństwa. Opracowania do celów popularyzatorskich zostaną udostępnione w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym, z możliwością oglądania, pobierania i wykorzystania. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz środków finansowych Województwa Zachodniopomorskiego w 2023 roku.
Alternatywa tekstowa wideo:
Kołbacz - pomnik Historii. Cyfryzacja opactwa cystersów w Kołbaczu.
Cyfryzacja, inwentaryzacja 3D i wirtualizacja zespołu dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu. Najstarszego i największego opactwa cysterskiego na Pomorzu. Cyfryzacji podlegają również elementy jego wyposażenia oraz opracowanie opisów zabytków, które będą dostosowane do celów naukowych i popularyzatorskich. Wyniki prac będą powszechnie udostępnione za pomocą najnowszych technologii.
Przedstawienia widoków rzutów, przekrojów skośnych, wzdłużnych i poprzecznych cyfrowej reprezentacji klasztoru (chmury punktów) oraz jego elewacje.
Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie.