fot arch 1954 

„Tajemnica mego istnienia
tli się na drogach przeszłości
w popiołach wygasłych gwiazd.
Kogo zastępuję?
Kto mnie zastąpi?”

wiersz Tysiąc „dlaczego” Eliasza Rajzmana (1906-1975),
szczecińskiego poety narodowości żydowskiej tworzącego w języku jidysz

 

Szanowni Państwo,


Książnica Pomorska w Szczecinie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego do udziału w IV edycji konkursu historyczno-literackiego, organizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015, odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, tej odległej i tej bliskiej, żyjącej w opowieściach rodzinnych oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Stąd istotna dla organizatorów jest nie tylko forma literacka prac konkursowych, ale także zgodność ich treści z faktami historycznymi.

Tegoroczne hasło „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone” zwraca uwagę szczególnie na dobra pozostawione potomnym przez poprzednie pokolenia, określając je dwoma epitetami: utracone - ocalone. W naszym regionie ten kontekst podsunie z pewnością refleksje na temat strat w zasobach dziedzictwa kulturowego Polaków i Niemców, będących wynikiem tragicznych wydarzeń wojennych, utraty materialnych i niematerialnych źródeł tożsamości spowodowanych decyzjami politycznymi o zmianie granic, a w konsekwencji przesiedleniem wielu ludzi. Kanwą stać się mogą utracone i ocalone skarby narodowe, zabytki, zapomniane cmentarze, pomniki, lokalne tradycje, przepisy na potrawy, domowe albumy ze zdjęciami rodzinnymi, a nade wszystko ludzkie losy i pamięć. Konkurs stawia pytania: dziedzictwo utracone, zaginione, niknące? Czy też może uratowane, odkryte, odzyskane?


W obecnej edycji proponujemy jako punkt wyjścia i inspirację trzy fotografie z naszego regionu. Nie ma znaczenia to, kiedy zostały wykonane oraz w jakich, konkretnych miejscach. Ważniejsze jest ich symboliczna treść. Niechaj fotografie te staną się zarzewiem, pobudzą wyobraźnię młodych uczestników konkursu.
Prace o objętości do 10 stron tekstu należy przesłać lub dostarczyć w terminie do 10 kwietnia 2015 r. na adres Czytelnia Pomorzoznawcza, Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15-16,
70-205 Szczecin z dopiskiem: konkurs „Dziedzictwo utracone, dziedzictwo ocalone”.
Mamy nadzieję, że zechcą Państwo wraz ze swoimi uczniami wziąć udział w naszym konkursie. Zapraszamy do zapoznania się z jego regulaminem i wskazówkami dotyczącymi zasad cytowania, które będą zamieszczone na stronach internetowych Książnicy i BDZ.

Organizatorzy

fot bdz ab   fot b zbonikowska

 

 

Do pobrania:

Regulamin konkursu EDD 2015

Schemat opisu bibliograficznego

Oświadczenia

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU!

 

Konkurs historyczno-literacki „Dziedzictwo utracone - dziedzictwo ocalone” dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej województwa zachodniopomorskiego organizowany przez Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnicę Pomorską im. Stanisława Staszica w Szczecinie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 został rozstrzygnięty. Laureatami zostali:

Adrianna Gryczyńska
Jakub Palus
Natalia Rusoł
Olga Stawicka
Marta Stympin
Weronika Wrzesińska

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za nadesłane prace, a wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa 25 września w Książnicy Pomorskiej.

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland