Regulamin korzystania z materiałow archiwalnych w Biurze Dokumentacji Zabytków - Zarządzenie nr 11/2012 z dn. 17.12.2012 r.

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie od 1995 roku dokumentuje upamiętnienia ofiar i wydarzeń z okresu I i II wojny światowej, a także powojennych, istniejących na terenie województwa zachodniopomorskiego. Inwentaryzowane są upamiętnienia o formach przestrzennych akcentów – założenia plenerowe, pomniki, cenotafy, lapidaria – a także tablice pamiątkowe umieszczane w miejscach publicznych. Stanowią one charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego Pomorza Zachodniego, będącego w historii areną wielu wojen i bitew. Obecnie są miejscami pamięci poległych, zaginionych i zmarłych, m.in. Polaków, Niemców, Rosjan, Ukraińców, Francuzów, Szwedów.

Zebrane informacje i materiały ikonograficzne są katalogowane w postaci kart ewidencyjnych, których wzór opracowany został w BDZ i zatwierdzony przez Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Krajową Radę Pamięci Walk i Męczeństwa. Aktualnie w archiwum BDZ znajduje się ok. 500 tego typu kart dotyczących upamiętnień pomnikowych z miejscowości województwa zachodniopomorskiego.

Na naszej stronie internetowej prezentowane są wyniki prac dokumentacyjnych - jako pierwsze dotyczące gminy Stargard Szczeciński w powiecie stargardzkim. 

Dla kolejnych gmin i powiatów dane będą sukcesywnie uzupełniane.

woj

    1. Powiat Białogardzki
    2. Powiat Choszczeński
    3. Powiat Drawski
    4. Powiat Goleniowski
    5. Powiat Gryficki
    6. Powiat Gryfiński
    7. Powiat Kamieński
    8. Powiat Kołobrzeski
    9. Powiat Koszaliński
    10. Powiat Łobeski
    11. Powiat Myśliborski
    12. Powiat Policki
    13. Powiat Pyrzycki
    14. Powiat Sławieński
    15. Powiat Stargardzki
    16. Powiat Szczecinecki
    17. Powiat Świdwiński
    18. Powiat Wałecki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności