Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Dni Dziedzictwa nadal trwają

W ten weekend organizatorzy zapraszają do Cedyni, Golczewa, Kołobrzegu, Szczecina.

W piątek, 4 października Gmina Cedynia i Muzeum Regionalne w Cedyni zachęcają do udziału w konferencji "Życie za murem średniowiecznego klasztoru, czyli wieki średnie nie takie mroczne" odbywającej się w Klasztorze Cedynia, dawnej siedzibie cysterek. W programie wystąpienia: dr Paweł Migdalski – ” Z dziejów cedyńskiego klasztoru”, dr Barbara Stolpiak – ” Klasztory Cysterek na pomorzu zachodnim”, Teresa Świercz – „Cedynia na szlaku cysterskim”, Marek Dworaczyk – „Historia badań archeologicznych na terenie zakonu Cysterek w Cedyni”, Kazimiera Kalita-Skwirzyńska – „Architektura średniowiecznych klasztorów”, Michał Potapiński – „Boże ogrody”. Odbędzie się również koncert zespołu „Flauti Pazzi” z Cedyni – muzyka dawna. Początek o godz. 16:00.  

Tego samego dnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Golczewie o godz. 12:00 zostanie otwarta wystawa prac uczestników projektu „Ceramiczne podróże z opowieściami o historii i kulturze”, którzy od lipca do września uwieczniali zabytki regionu podczas kolejnych wyjazdów do różnych miejscowości na terenie gminy Golczewo, oraz utrwalali je na papierze i płótnie oraz w glinie. 

W sobotę, 5 października można w Kołobrzegu wyruszyć z dziedzińca ratusza na wieczorny spacer historyczny po starym mieście. W świetle niesionych pochodni będzie można podziwiać kołobrzeskie zabytki, wysłuchać gawęd historycznych i otrzymać odcisk pieczęci miejskiej. Start o godz. 20:00.

Także w sobotę można dołączyć do grupy, która będzie zwiedzać od godz. 12:00 kaplicę Kościoła Baptystów Rzeczypospolitej Polskiej przy ulicy Stoisława 4 w Szczecinie. 
Kamienica przy Stoisława 4 usytuowana jest na terenie Nowego Miasta, historycznej dzielnicy Szczecina powstałej w latach 50. XIX w. Wybudowany w 1855 roku budynek jest jednym z najstarszych na jej terenie. Budynek ufundowany został przez gminę baptystów i do dzisiaj pełni swoją funkcję jako Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów Rzeczypospolitej Polskiej w Szczecinie.
W programie - przedstawienie chrześcijańskiego ruchu baptystów przez pastora Roberta Merecza, omówienie historii kamienicy przy Stoisława 4 na podstawie akt szczecińskiego nadzoru budowlanego – Radosław Walkiewicz z Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz prezentacja efektów remontu i rewitalizacji budynku wykonanej w 2024 roku, oprowadzenie po budynku – Wojciech Kokowski. Na zakończenie będzie można napić się kawy w sympatycznej kawiarni usytuowanej na parterze kamienicy przy Stoisława 4.
Zbór w Szczecinie Kościoła Chrześcijan Baptystów Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał w tym roku wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany” za prace budowlane i konserwatorskie przeprowadzone w budynku z kaplicą baptystów, które pozwoliły na zachowanie integralności zabytku oraz wydobycie jego walorów artystycznych i użytkowych.

Dzień później, w niedzielę 6 października o godz. 17:00 Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zachęca do wysłuchania wykładu dr Małgorzaty Gwiazdowskiej, podczas którego przedstawione zostaną losy architektonicznie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, będzie połączony z prezentacją najnowszych badań, przeprowadzonych w obiekcie w trakcie ostatnich prac budowlanych i konserwatorskich. Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie odkrywek dawnego muru grodzącego zamek, najstarszych fragmentów skrzydła południowego oraz tuneli w skarpie i pod skrzydłem północnym.

Banery/Logo