01 Kamien P PH Kleist 202150W piątek 2 lipca 2021 r. zostały uroczyście otwarte podwoje „Dworku Kleista” – zbudowanego w 1725 r. barokowego, parterowego domu, w którym mieszkał przez wiele lat Ewald Jürgen Georg von Kleist, wynalazca pierwszego kondensatora. Budynek dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego został poddany gruntownemu remontowi, w wyniku którego odsłonięto także fundamenty poprzedniego obiektu z XIV w. (można je zobaczyć pod szklaną posadzką w jednym z pomieszczeń obecnego budynku).

Ewald von Kleist pochodził z pomorskiej rodziny szlacheckiej. Urodził się 10 czerwca 1700 r. w Wicewie w obecnej gminie Postomino. Studiował prawo na uniwersytetach w Lejdzie i Lipsku. Po ukończeniu studiów objął stanowisko dziekana katedry w Kamieniu Pomorskim. Ostatnie dwa lata życia spędził jako prezes królewskiego sądu dworskiego w Koszalinie, gdzie zmarł w 1747 r.

Ewald von Kleist był nie tylko prawnikiem, ale może przede wszystkim – badaczem zjawisk elektrycznych. W 1745 r. stworzył pierwszy na świecie kondensatora zwanego potocznie butelką lejdejską. Jak pisał w swojej monografii  Ewald Georg Kleist – wielki odkrywca z małego miasta Kamień Pomorski 1745 prof.  Jerzy Sawicki Rewolucyjne doświadczenia Kleista rozpoczęły nowy rozdział badań nad zjawiskami elektrycznymi, a kondensator magazynujący energię elektryczną stał się później podstawowym elementem telegrafii bezprzewodowej, telekomunikacji i współczesnej elektroniki.

Tym zjawiskom i ich badaczom poświęcona jest ekspozycja w dworku oraz wystawa interaktywna w sąsiadującym budynku Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland

 

Deklaracja dostępności