04.konferencja Karolewicz4W sobotę w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w Siemczynie odbyły się XXVI Henrykowskie Spotkania Kulturalne pod hasłem „Powroty polskości – Czaplinek, Rzepowo, Siemczyno”.

 

 


W programie znalazła się konferencja historyczna, którą otworzyli w imieniu Henrykowskiego Stowarzyszenia w Siemczynie, organizatora wydarzenia, Zdzisław i Bogdan Andziakowie. W ramach konferencji moderowanej przez dr. Eryka Krasuckiego licznie zgromadzeni goście mogli wysłuchać interesujących wystąpień Aliny Karolewicz o losach Ukraińców przesiedlonych do Rzepowa w 1947 roku i o działaniach artystycznych prowadzonych wspólnie z mieszkańcami wsi, Marcina Kuchty o Czaplinku w latach 1945-1950 oraz bogato ilustrowanej opowieści Michała Olejniczaka o Siemczynie uwiecznionym na fotografiach z pierwszych lat powojennych.


Po porcji wiedzy o regionie przyszła pora na żywiołowy występ Zespołu Śpiewaczego „Darskowiacy” działającego przy Czaplineckim Ośrodku Kultury.


Program spotkania zamykał wernisaż wystawy poplenerowej I Międzynarodowego Pleneru Artystycznego zorganizowanego przez stowarzyszenie Stacja Kultura z Bornego Sulinowa, którego komisarzem była Gina Malinowski. Na wystawie można oglądać prace dwanaściorga artystów z Polski, Ukrainy i Niemiec, którzy w swoich dziełach nawiązywali w różnorodny sposób do hasła Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2018 – „Sąsiedztwo” i do hasła przewodniego Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w Polsce – „Niepodległa dla wszystkich”.


Następne spotkanie, tym razem pod hasłem „Błękitna dla Niepodległej”, odbędzie się 20 października 2018. Zapraszamy

 

POLECAMY!

 

LABORATORIUM DZIEDZICTWA

IWIĘCINO - WIRTUALNY SPACER

 

Słowino 75 76   okno podw chałupa   MKiDN 2018 A min

 MAPA KAPLICZEK

I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH

mapka

PROGRAM ZDD 2019

ZDD 2019

plakat 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland