00.Zdj.nagłówkoweW tym roku świętujemy stulecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, do którego przyczyniło się także bohaterstwo i poświęcenie polskich żołnierzy Błękitnej Armii, walczących na frontach I wojny światowej.
W dniach 1 – 4 czerwca 2018 roku francuskie stowarzyszenie Kultura Polska (departament Sarthe) zorganizowało szereg wydarzeń upamiętniających stulecie Niepodległości, a wśród zaproszonych gości byli także żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie im. gen. Józefa Hallera – depozytariusze pamięci o żołnierzach Błękitnej Armii. W programie m.in. ceremonie pamiątkowe na cmentarzu l’Ouest w Le Mans, zwiedzanie budynków koszarowych w Mamers, uroczysta msza w katedrze w Le Mans.

Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie włącza się aktywnie w obchody rocznicowe poprzez realizację działań edukacyjnych, kładących szczególny nacisk na kształtowanie postaw patriotycznych. Efektem naszej współpracy ze stowarzyszeniem Kultura Polska w Sarthe jest wydanie polsko-francuskiego komiksu dla młodych czytelników Błękitna Armia – droga do Niepodległej (L’Armée Bleue, chemin vers l’indépendance). Publikacja ta w przystępnej formie przybliża historię odzyskania niepodległości Polski po 123 latach zaborów zarówno czytelnikom polskim jak i francuskim.
W ramach podjętych działań Biuro Dokumentacji Zabytków opracowało również pocztówki Życzenia dla Niepodległej - zapraszamy do obejrzenia zdjęć!

POLECAMY!

 

LABORATORIUM DZIEDZICTWA

IWIĘCINO - WIRTUALNY SPACER

 

Słowino 75 76   okno podw chałupa   MKiDN 2018 A min

 MAPA KAPLICZEK

I KRZYŻY PRZYDROŻNYCH

mapka

PROGRAM ZDD 2019

ZDD 2019

plakat 2019

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland