Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie i Książnica Pomorska w Szczecinie zapraszają wszystkich miłośników zachodniopomorskich książek do udziału w konkursie „CZY WIESZ, SKĄD POCHODZI TEN CYTAT?” organizowanym w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2016. Cytaty pochodzą z wybranych książek z poniższej listy (liczba źródeł jest blisko dwukrotnie większa od liczby cytatów). Należy odpowiednio dopasować treść cytatu do pozycji książkowej, z której on pochodzi. Ustalenie strony, na której znajduje się cytat, będzie dodatkowo nagrodzone. Przez cały czas trwania konkursu tytuły z listy będą umieszczone na specjalnej półce w Czytelni Pomorzoznawczej Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.


Karty konkursowe będą dostępne w wersji papierowej w Czytelni Pomorzoznawczej i Biurze Dokumentacji Zabytków oraz w wersji cyfrowej na stronach internetowych obu instytucji. Odpowiedzi prosimy dostarczyć do Czytelni Pomorzoznawczej osobiście lub e-mailem w terminie do 30.09.2016 r., podając swoje imię i nazwisko oraz nr telefonu lub adres e-mailowy.

Książnica Pomorska
Czytelnia Pomorzoznawcza
ul. Podgórna 15/16
70-205 Szczecin
tel. 914819210
www.ksiaznica.szczecin.pl


Biuro Dokumentacji Zabytków
ul. T. Starzyńskiego 3-4
70-506 Szczecin
tel. 914337098
www.bdz.szczecin.pl

 

Bibliografia
1. Białecki Tadeusz. Szczecin - przystanek na całe życie. (Cz. 1, Wspomnienia z lat 1933-1958). Szczecin : Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica, 2009.

2. Białecki Tadeusz. Szczecin - przystanek na całe życie. (Cz. 2, Wspomnienia z lat 1958-1975). Szczecin : Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica, 2012.

3. Borzyszkowska-Szewczyk Miłosława. Pamięć dla przyszłości : literatura wspomnieniowa potomków szlachty pruskiej z Pomorza Zachodniego i Prus Wschodnich po 1945 roku. - Wrocław : Oficyna Wydawnicza ATUT - Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2009. Zrozumieć Niemcy ; t. 7.

4. Helena Majdaniec : jutro będzie dobry dzień / zebrał i oprac. Rafał Podraza. - Szczecin : nakł. ZLP Oddział ; [Wrocław] : Wektory, 2013.

5. Od przyjaciół : książka ofiarowana Pawłowi Bartnikowi w roku Jego 55. urodzin. - Szczecin : Wydawnictwo Kadruk, 2014.

6. Idąc ku słońcu : kalejdoskop serdeczny - szczecińskie lata Heluni / [oprac.] Zofia Grudzińska ; [współpr. Renata Latour et al.]. - [S.l. : s.n, 1999].

7. Iwasiów Inga. Ku słońcu. - Warszawa : Świat Książki, 2010.

8. Mój sierpień '80 : Pomorze Zachodnie na drodze do wolności. - Szczecin : Instytut Pamięci Narodowej - Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Oddział, 2015.

9. Szczygielski Marcin.: Filipinki - to my! : ilustrowana historia pierwszego polskiego girlsbandu. - Warszawa : Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego [etc.], 2013.

10. Szaruga Leszek . Podróż mego życia. - Szczecin-Bezrzecze : Wydawnictwo Forma ; Szczecin : Stowarzyszenie OFFicyna, 2010.

11. Thadden Rudolph von. Trzygłów : z dziejów życia na Pomorzu między Kościołem a polityką 1807-1948. - Poznań : Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2015.

12. Turek-Kwiatkowska Lucyna. Moje sześćdziesiąt lat w Szczecinie. - Szczecin : Wydawnictwo Archiwum Państwowego "Dokument" : Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego US Minerwa, 2015.

13. Zaremba Piotr. Wspomnienia prezydenta Szczecina : 1945-1950. [Wyd. 2]. Poznań : Wydaw. Poznańskie, 1980.

 

Cytaty


Cyt. 1

Jednym [z] pierwszych moich obowiązków był udział w pracach Komisji Przemianowania ulic w Szczecinie. Pamiętam, jak przez wiele wieczorów, przy świeczce, spisywaliśmy ze Zdzisiem wszystkich, znanych nam poetów, pisarzy, muzyków, architektów i plastyków. Potem przyszła kolej na bohaterów powstań, wodzów, królów itp. Moje nazwy to – między innymi – Wiatru od Morza, Hołdu Pruskiego, Bohaterów Warszawy, która przyjęła się w całej Polsce i Ku Słońcu. Ta ostatnia tak się spodobała Gałczyńskiemu, że wreszcie przypisali mu jej autorstwo.


Cyt. 2

Po wyjściu z więzienia pojechałem do Szczecina. Chciałem odpocząć, ochłonąć, pospacerować wokół Głębokiego, odnaleźć przestrzeń dzieciństwa.
Zamieszkałem u Katarzyny Suchodolskiej przy ulicy Mickiewicza, stąd miałem niedaleko na Pogodno. Naprzeciw było kino „Bałtyk”, w którym przed laty oglądałem pierwsze w mym życiu filmy. Był październik 1968 roku. […]
Nie wiedziałem, co mam ze sobą począć. Relegowany z uniwersytetu, zawieszony w niepewności własnego losu, wciąż rozdygotany, poddany biegowi zdarzeń - wszak nie tylko wydarzenia marcowe, ale też inwazja na Czechosłowację budziły poczucie bezsilności i grozy – przemierzałem pejzaże dzieciństwa, jakbym szukał w nich schronienia. Ale nie szukałem schronienia. Szukałem wyjścia.
Wiedziałem już, że rodzice [Maria Kurecka i Witold Wirpsza] podjęli decyzję o wyjeździe.


Cyt. 3

Nie przypuszczałem, że w W[ojewódzkiej] i M[iejskiej] B[ibliotece] P[ublicznej] mogą zaistnieć skromne nawet szanse na pracę naukową, w rodzaju historii Pomorza Zachodniego. Na szczęście przypomniało mi się, iż w 1958 roku dyrektor muzeum, Władysław Filipowiak, przyrzekł wydrukować w roczniku muzealnym wybrany fragment mojej pracy magisterskiej, jeżeli prof. Aleksander Gieysztor (promotor) pozytywnie go oceni. I to właśnie stało się bodźcem do działania na niwie naukowej.


Cyt. 4

Czesław Niemen
wokalista, kompozytor:
W 1961 roku odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów w Szczecinie i tam po raz pierwszy zobaczyłem […]. W konkursie śpiewała włoską piosenkę „Monika” i „Bilet w jedną stronę”. To była bardzo piękna i miła dziewczyna. Polubiłem ją. Później miałem też przyjemność obok Heleny i innych laureatów uczestniczyć w objazdowej trasie „Złotej Dziesiątki” szczecińskiego festiwalu. Były to duże koncerty z zespołem Czerwono-Czarni, który akompaniował wszystkim nagrodzonym, ale również i wykonawcom ze swojej stajni – Michajowi Burano czy Januszowi Godlewskiemu. […] później też zasiliła ten zespół, ale tuż przed wyjazdem do paryskiej „Olimpii”, powiedzmy w cudzysłowie „zdradziła” zespół […].


Cyt. 5

Przypominam sobie […] rozmowę, jaką przy okazji pierwszego pobytu w powojennym Trzygłowie w 1978 r. odbyłem z pewnym starszym Polakiem. Opowiedział mi o kolejach swojego losu, który ze wschodniej Polski wyrzucił go na Syberię i przywiódł potem przez Persję i Włochy na obecne ziemie zachodnie Polski. Nie mógł już wrócić w ojczyste strony do polskiego niegdyś Pińska, bo należał on już teraz do Związku Radzieckiego. [...] był mu tak samo obcy jak mnie Pińsk.

Cyt.6

Będąc radnym, przeżyłem sześciu prezydentów. Większość tego czasu spędziłem w ławach opozycji. To niełatwa rola. Radny, startując w wyborach, obiecuje bowiem skuteczność, radny opozycyjny ma małe możliwości w wykazaniu się skutecznością. […]
W latach dziewięćdziesiątych zaangażowałem się również w działalność organizacyjną w sporcie. Pełniłem funkcje[!] wiceprezesa SZS województwa szczecińskiego. Wchodziłem w skład rady klubu MKS „Pogoń Szczecin”. […] Przełomowym był rok 2001. Wówczas do mojego gabinetu w Kuratorium Oświaty przyszedł Bogusław Mamiński. […] Przekonał mnie do tego, abym został prezesem Zachodniopomorskiego Związku Lekkiej Atletyki. Później połączyłem tę funkcję z prezesowaniem Miejskiemu Klubowi Lekkoatletycznemu w Szczecinie. W 2002 r. zorganizowaliśmy w Szczecinie najlepsze – jak do dziś oceniają uczestnicy – Mistrzostwa Polski w LA.


Cyt. 7

A więc od 7 czerwca 1950 roku, godzina 19.40 przestał istnieć urząd prezydenta miasta Szczecina. Pełniłem go nieprzerwanie – określając to ściśle – od 27 kwietnia 1945 roku, godzina 16.00, gdy przy ulicy Konopnickiej 6 w Poznaniu zakomunikowano mi, że mam objąć Szczecin. […] Przez dalsze 26 lat żyję i pracuję w tym mieście, rozszerzając swą działalność naukową, dydaktyczną i społeczną. Ale najbardziej sobie cenię te pierwsze pięć szczecińskich lat, ten okres 1945-1950, i uważam go za najbardziej godny przypomnienia – czytelnikom dla informacji, a sobie na otuchę.

 

Karta konkursowa


Numer cytatu    Numer pozycji książkowej
Cyt. 1
Cyt. 2
Cyt. 3
Cyt. 4
Cyt. 5
Cyt. 6
Cyt. 7

Imię i nazwisko:

 

Szczegóły konkursu TUTAJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt i wdrożenie EPProjects Poland